Bursa
Açık
18.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Aile şirketi gibi yönetim!..

25 Haziran 2020 Perşembe, 18:54

Posta kutuma bir partiliden, ismi bende saklı mail geldi.

Yazmış:

"Cennet Hanım, sizin yazılarınızı sürekli okuyorum. Ben de sizin gibi bu partiye gönül vermiş, yönetimlerde değil ama tabanda hem Reis için hem de parti için koşturmuş bir dava yolcusuyum. Ama son dönemde AK Parti'de hem kuruluş amacından, hem de Reis'in prensiplerinden yönetimler ve teşkilatlanma noktasında sapmaların olduğunu görüyoruz. AK Parti'de özellikle son 3 yıldır yönetimlerde akrabalık bağı ön plana çıkmış, yönetimler aile fertleri arasında taksim edildiği gibi, bir kişiye de iki makam verilmiş. Bu AK Parti'de tasvip edilmeyen bir durumdu."

Sormuş:

"Teşkilatlarda bu görevleri yapacak hiç mi adam kalmadı ya da bunlar çok mu nitelikli de birden fazla görev üstlendiler? Bunu bana izah eder misiniz?"

İletisinin devamında bu eleştirisinin gerekçesi olan isimleri alt alta sıralayıp, karşılarına görevlerini de tek tek yazmış. Önce önemsemedim.

Ama bu partili üç gün sonra ikinci bir ileti daha attı.

Bu sefer bana sitem ediyordu:

"Cennet Hanım, ilgilenmediğinizi görüyorum, kişileri tartışmaya açmıyorum, kimsenin üzerinden de siyaset yapma, karalama taraftarı değilim. Ben AK Partili'yim ve tabanda koşturduğum için emeğim var. Partimi her noktada savunurum, ama yanlış varsa da bunu sorgular, gereğinin yapılmasını isterim. Eğer siz bunu yazmazsanız, partinin içine düştüğü bu durumdan sizi de sorumlu tutarım."

İlk gönderdiği iletiyi açtım ve yazdığı isimleri dün tek tek araştırdım, maalesef doğru idi.

İşte o vebal altında kalmamak için iletiyi hiç yorumsuz aynen aktarıyorum:

MERVE EKMEKÇİ: 24-26 yaşlarında. Yeni mimar. Babası Recai Ekmekçi. Bursa'nın sayılı inşaat firmalarından. Eski İl Genel Meclisi ve Nilüfer Belediye Meclis üyesi. Rahmetli Hikmet Şahin döneminde imar komisyonunda idi. Kızı, İl Başkanı Ayhan Salman'ın 2 yıl önceki kongrede il yönetimine girdi. Mart 2019 yerel seçimlerinde istifa etti ve Yıldırım'dan 2. sıra belediye meclis üyesi seçildi.

Hem Yıldırım hem de Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi. Büyükşehir Belediyesi Divan Katibi. Yıldırım Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı, iki gün önce Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki seçimlerde Bayındır ve İmar Komisyonu'na girdi. Geçen yıl da bu komisyonun başkanı idi. Yine yeni İl Kadın Kolu Başkanı olarak atanan Emel Gözükara Durmaz'ın atama yönetiminde Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

TUNCAY KİRAZ: Merve Ekmekçi'nin eniştesi. İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomi İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı.

ZAHİDE ARI: Ayhan Salman'ın atama il yönetiminde görev aldı.Halen İl Yönetim Kurulu Üyesi. Sosyal Politikalar Başkanı. Bir önceki İl Başkanı Cemalettin Torun yönetiminde il yönetim kurulu üyesi idi. Kardeşi Mücahid... ile aynı yönetimde birlikte çalıştılar.

NİHAT ARI: Zahide Arı'nın eşi. İş adamı. 2019 yerel seçimlerinde 2. sıradan Orhaneli Belediye Meclis Üyesi seçildi. Orhaneli Belediye Başkan Yardımcısı. 2 dönemdir Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Turizm Komisyonu Üyesi.

YUNUS ARI: Zahide-Nihat Arı çiftinin yeğeni, akrabası. İl Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Üyesi.

BETÜL ARI: Zahide-Nihat Arı çiftinin kızı. Bir süre öncesine kadar Nilüfer ilçe yönetiminde idi.

TARIK KÖSE: AK Parti İl Gençlik Kolu Başkanı ve Yıldırım Belediye Meclis üyesi. Büyükşehir Belediyesi Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkan Vekili.

Partilinin bana gönderdiği ileti listesindeki isimler bunlar.

Benim buna ekleyeceğim iki dipnotum var.

Birincisi, AK Parti'nin kuruluş ilkeleri içinde yönetimlerde birinci dereceden akrabalık bağı bulunmaması şartı aranıyordu. Demek ki o şart değişmiş!

İkincisi, ismi bende saklı olan o şahıs iletisinde:

"Teşkilatlarda bu görevleri yapacak hiç mi adam kalmadı ya da bunlar çok mu nitelikli de birden fazla görev üstlendiler? Bunu bana izah eder misiniz?" diyor ya;

Benim de nacizane cevabım şu:

"Beyefendi ben partinin yetkilisi değilim, dolayısıyla sorunuzun muhatabı hiç değilim!"