Bursa
Açık
17.9°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Adanur: İstikrar paketinde inşaat sektörü yok!

19 Mart 2020 Perşembe, 22:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün merakla beklenen virüs salgınına karşı açıkladığı ekonomik paketi olumlu bulan da vardı, olumsuz ve yetersiz bulan da.

Özellikle zorunlu 3 haftalık "evinde kal" programına ilaveten işletmeleri kapatılan KOBİ'ler bu paketten vergi ve SSK primi dışında faizsiz kredi, kira ötelemesi ve işçi çıkarmaların önüne geçme amacıyla maaş desteği gibi reel kazanımlar bekliyordu . Yine bankalara tüketici, konut ve taşıt kredisi ile kredi kartı borcu olan sade vatandaş da açıklamalardan umduğunu pek bulamadı.

Ve yine paket 11 sektörü kapsarken, ekonominin en önemli çarklarından inşaat sektörünün, madencilik sektörünün, metal sektörünün ve mobilya sektörünün adının dahi geçmemesi bu sektörün dinamikleri tarafından da tepkiyle karşılandı.

Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının hemen sonrasında ilk hayal kırıklığı tepkisi Bursa'nın inşaat sektörünün önemli firmalarından Ergünkent İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur'dan geldi.

Attığı twitte, "Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primleri Nisan, Mayıs, Haziran ödemeleri 6'şar ay erteleniyor. Peki inşaatçılar?" diye sordu.

"SANKİ SEÇİM EKONOMİSİ PAKETİ"

Dün de dedi ki:

"Bu paketi ben yeterli bulmadım. İş dünyasının beklentilerine tam cevap vermedi. Borçları ötelemekten başka bir şey getirmedi. Şu anda esnaf çalışmıyor, sektörler durmuş durumda. Bana virüs salgınıyla mücadele paketi gibi değil de sanki seçim ekonomisi paketi gibi geldi."

Gerekçesini de sıraladı:

"Yaşlılara kolonya, ıslak mendil, evlerine maaş servisi, en düşük emekli maaşının bin 500'e yükseltilmesi, dar gelirliye biner lira destek, Bayram ikramiyesinin bir ay öncesine çekilmesi, öğretmenlere kadro..."

Ergünkent İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur, devamında, içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıdan dolayı zaten inşaat sektörünün zor bir süreç yaşadığını, bir de destek paketinin içine alınmamasının bu sektörü durma noktasına getireceğinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Kendisine paketin konut kredilerinde yüzde 20'lik peşinatı yüzde 10'a düşürme imkanı getirdiğini söylediğimde de;

"Evet ama bu stokta olan inşaat firmaları için geçerli. Ama benim gibi stoğu olmayan, yani elinde satacak dairesi, konutu olmayan ve yeni inşaat projelerine başlamış birisi için SGK ve vergi desteği dışında tam bir destek içermiyor. "

İş adamı Adanur beklentisini de açıkladı:

"En azından Kredi Garanti Fonu aracılığıyla banka kredisi verebilirlerdi. Bu sadece bize değil tüm salgından dolayı ağır etkilenen KOBİ'lere de ilaç gibi gelirdi. Paket o zaman bir anlam taşırdı."

BAKAN ALBAYRAK YEŞİL IŞIK YAKTI AMA...

Dünkü yazımda da belirtmiştim;

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 100 milyar TL'lik ekonomik kalkan paketinin ülkemizde yeni başlayan salgının yayılma etkisine göre kısa, orta ve uzun vadeli olarak planlandığını, açıklanan desteğin ilk etap olduğunu...

Ama belli sektörlerde memnunluk yaratmamış olmalı ki dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak çıkıp "Piyasaları rahatlatacak pencere açtık. Pakete dahil olmayan sektörlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor" diyerek bir yeşil ışık yaktı.

Umarım en kısa sürede bu çalışmalar tamamlanır da "ek paket" adı altında hem bu sektörler kapsam içine alınır, hem de tüketici kredileri ile kredi kartı borçlarına yönelik bir düzenleme yapılarak piyasaya can suyu halinde girer.