Bursa
Açık
33°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

99'da 'Bu devlet nerede?' diye isyan etmiştik ya...

25 Ocak 2020 Cumartesi, 23:30

Günlerdir Bursa da dahil olmak üzere sallanıyorduk, ama o bildik, tanıdık, şiddeti büyük, ölümlü, hasarlı deprem acısı önceki akşam Elazığ 'dan geldi.

Acı hepimizi derinden sarstı, hala sarsmaya devam ediyor, çünkü bu yazıyı yazdığım akşam saatlerinde resmi açıklamaya göre ölü sayısı 29'ye çıkmış, yaralı sayısı bini aşmıştı. Daha enkaz altında 20 civarında kurtarılmayı bekleyen vatandaşımız olduğu ve çevredeki yerleşim birimlerinden bu yönde net bilginin gelmediği belirtiliyordu.

Nitekim gün ağardığında felaketin büyüklüğü ortaya çıktı. Felaketlerin, afetlerin tesellisi olur mu?

Evet, olur. Öncelikle kayıpların azlığı bir tesellidir. Siz bakmayın sosyal medyada belli art niyetli gruplarca dönen "Japonya'da 7 şiddetindeki depremde burunları bile kanamadı" paylaşımlarına. Japonya örneğini verenler AB ülkesi İtalya'yı görmek istemiyorlar. 2016 yılında 6.2 büyüklüğündeki depremde 250 kişi ölmüş ve Türkiye de gönderdiği kurtarma ekipleriyle haftalarca çalışmıştı.

DEVLET BOŞLUK BIRAKMADI

Türkiye 99 depreminden çok büyük dersler çıkardı. Deprem yönetmelikleriyle zayıf yapılar güçlendirilirken, riskli bölgelerin kentsel dönüşüm projeleri ile sağlıklaştırılmasına gidildi.

İşte Elazığ 'da da son 10 yılda hükümetin kentsel dönüşüm çabaları sonucu ortaya çıkan sağlam yapı stoğu artışları bugün 6.8 büyüklüğündeki bir depremde bilançoyu 22 kayıpla sınırlandırdı.

Ayrıca 99 depreminin bize öğrettiği ikinci ders; devletimizin tüm kurtarma ve yardım birimleriyle hızlı refleks gösterip organize olmasıdır, bunu da Elazığ depreminde birebir tecrübe ettik.

Zira 99 Gölcük depreminde yaşanılan devlet boşluğunu unutmak mümkün değil.

"Nerede bu devlet?" sesleriyle hafızalarımıza acı bir şekilde kazınmıştı. Dönemin Başbakanı Merhum Bülent Ecevit 'e olay sorulduğunda, ki saatler sonra verdiği cevap "İletişim kesik haber alamıyoruz" olmuştu. Halbuki devletin bakanı ve başbakanının gidemediği deprem bölgesine Bursa başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden STK'lar ile gönüllü kuruluşlar çoktan ulaşmıştı.

ABD ve İsrail Gölcük'teki vatandaşları için kurtarma ekiplerini uçakla yola çıkardığı saatlerde bizim başkent Ankara'nın müdahale etme imkanı ve organizasyon kabiliyeti maalesef yoktu!

O zaman tabii böyle sosyal medya mecraları da bulunmadığı için iletişim kesik, radyo ve TV kanallarından tek geçen, yabancı haber ajanslarının depremin şiddetine yönelik verdiği rakamlardı.

Elazığ depreminde ise depremden bir kaç dakika sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tüm birimleriyle devletin organize olduğunu açıkladı. Acil tedbirlerin alındığını ve sürekli iletişim halinde olduklarını söyledi.

Ardından tam bir saat sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Elazığ 'da idiler. Yine eş zamanlı olarak THY İstanbul'dan resmi ve gönüllü kurtarma ekiplerinin bulunduğu 300 kişilik uçak kaldırdı. Keza devletin tüm kurumları, kuruluşları da devreye girdi.

Felaketle gelen kriz dönemlerinde devletin, millet ve kurumlarıyla hızlı bir şekilde organize olması çok önemlidir. Elazığ depreminde devletin güçlü iradesiyle belediyelerimiz, kurumlarımız, gönüllü kuruluşlarımız ve tüm STK'larımız öyle güzel birlik, beraberlik ve yardımlaşma örneği sergilediler ki, ilk saatlerden itibaren Urfa ve Diyarbakır'ın bölgeye ulaşmasının ardından siyasi parti gözetmeksizin Sakarya, İstanbul, Ankara belediyelerimizden TIR'larımız yardım malzemelerini götürmek üzere yola çıkarıldılar. An be an bölgeden bakanlar sayesinde bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün olay yerine giderek hem incelemelerde bulundu hem de vatandaşlarla bir araya gelerek devletin Ankara'da değil, Elazığ'da olduğunu gösterdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELAZIĞ'DA!

Bursa Büyükşehir Belediyesi de dün gece hızlı refleks gösterdi. Olay yerine önce ilk yardım ekipleri ile sıcak çorba, battaniye ve çadır ekipmanları gönderdi. Başkan Alinur Aktaş geçirdiği ağır gribe rağmen Elazığ, Malatya başta olmak üzere depremden etkilenen yörenin Bursa'daki dernek yöneticileriyle irtibata geçti. Malum. Bursa o bölgeden ciddi göç alan kent. Bölgeye gitmek isteyenler için ücretsiz ulaşım seferleri koydu. Dün de ihtiyaç malzemelerinin yer aldığı yardım TIR'larını gönderdi.

Nilüfer Belediyesi de Kent Konseyi aracılığıyla yardım kampanyası başlattı.