Bursa
Açık
17.9°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

3 aylık pandemi başarısını şu son 3 günde bitirdik!..

03 Ağustos 2020 Pazartesi, 22:23

Ramazan Bayramını pandemiden dolayı evlerimizde geçirmek zorunda kaldık ya, bu bayram o evde kalışımızın acısını bir güzel çıkardık. Biz de bayram ettik, virüs de... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere tüm yetkililer istedikleri kadar uyarsınlar. Nafile...

Sadece bayram tatilini fırsat bilip sahil kenarlarına akan insanları kameralarla zumlayarak, kurallara uymadılar, deyip hedef tahtasına oturtmanın anlamı yok, köylere akraba ziyaretine giden, kentlerde eş dost ziyaretinde bulunan, bayramın birinci gününden itibaren 3. güne kadar kurban kesim yerlerindeki maskesiz ve sosyal mesafesiz yığınlara ne demeli?

Üstelik o kadar tedbir alınmasına ve uyarılara rağmen...

Gerçi sadece şu son 3-4 günlük bayramı bahane etmenin de anlamı yok, 1 Haziran'dan itibaren vaka tablosunda psikolojik sınır olan binin altına doğru dürüst inememiş olmamızın tek anlamı var, biz pandemi sürecindeki o istikrarı 1 Haziran'dan sonra gösteremedik. Kademeli açılım olacaktı, birden bire açılıp, normalleştik. Sınır kalmadı, korku kalmadı.

Neden?

İşi sadece merkezi idareye yükledik de ondan.

***

Yasaklar kalkınca kendimizi de evden dışarıya attık. Son 6 aydır TV ve sosyal medya üzerinden bilim adamlarının, devlet yetkililerinin o kadar açıklayıcı bilgilendirme ve uyarılarına rağmen toplum olarak biz hala virüs konusunda bilinçlenememişiz. Halbuki bu kadar yoğun bilgilendirme programlarına rağmen her birimizin halk sağlığında ön lisans programını bitirmiş olmamız gerekiyordu!..

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan dün, bayram sonrasında vaka sayılarındaki artışın 10-15 gün sonra tabloya yansıyacağını söyleyince, akabinde yeni yasakların da devreye alınacağına dair bir takım değerlendirme ve yorumlar da yapılmaya başlandı.

Okullar ile üniversitelerin normal eğitim sürecine başlayıp başlamayacaklarının bu verilerin ortaya çıkmasıyla kararlaştırılacağından tutun da sokağa çıkma yasağı, bölgelerarası seyahat yasağı ve 65 yaş üstüne kısıtlama gelmesi gibi daha önceden alışık olduğumuz bir dizi tedbirlerin yeniden uygulanma olasılıklarından bahsediliyor.

Anlayacağınız, Mart-Haziran arasındaki 3 aylık pandemi sürecinde virüse karşı gösterdiğimiz topyekün başarıyı Bayram'la bitirdik...

Hiç öyle Sağlık Bakanlığı'nın her akşam açıkladığı rakamlara takılıp kalmayalım. Ya da veriler şeffaf değil, gerçek rakamlar saklanıyor gibi bahanelere de sarılmayalım.

Sorun bizde...

Hepimize geçmiş olsun...