Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

3 aydır çevremde görmediğim vakalara şimdi rastlıyorum!

30 Haziran 2020 Salı, 22:38

Önce pik noktasına çıksın diye bekledik, çıktı. Sonra insin diye bekledik, indi. 1 Haziran'dan itibaren de azalsın diye bekledik, ama maalesef azalmak yerine daha da hortladı.

Günlük vaka sayısı bin 500'lere dayandı.

Halbuki bilim adamları başta olmak üzere hepimiz;

-Virüsün havaların ısınmasıyla ölmesini bekliyorduk, ölmedi.

-Mutasyona uğrayıp, bulaşıcılık oranını düşürmesini bekliyorduk, düşmedi.

-Toplumsal bağışıklığın artmasını bekliyorduk yapılan bilimsel araştırmada oran binde 8 gibi çok düşük seviyede çıktı.

Bursa'da da azalmak yerine rakamlar artmaya başladı.

Tam vaka oranlarını bilmiyoruz ama, sağlık alanında çalışan dostlarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla son günlerde hasta başvurularında ciddi oranda artış var.

Hatta yatan hasta oranında da...

Sağlık çalışanları da endişeli.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı bir doktor arkadaşım, geçtiğimiz hafta "50 hastanın 20'sini covid-19 tanısıyla yatırdıklarını söyledi.

"Bu sayıya enfeksiyon hastalıkları bölümündeki arkadaşlarının tanı ve yatarak tedavi verdikleri hasta sayısı dahil değil" diye de ekledi.

Sohbetimizde Bursa'da vatandaşların kapalı mekanlar ile sokak ve caddelerde gayet hiç virüs salgını yokmuş gibi 4 ay önceki eski yaşantılarına kaldıkları yerden devam ettiklerini üzülerek gördüğünü anlattı.

Bu noktada özellikle şu değerlendirmesi dikkat çekici idi:

"İnsanlarımızda cahil cesareti var. Oysa daha bu salgın tehlikesi hiç geçmiş değil. Üstelik son dönemde bu virüsün şikayet ve bulgularını taşıyan vakaların yaş ortalaması 20-45 yaş arası "

Aynen öyle, buna benzer cümleyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da söylemişti.

Özellikle gençlerin bu virüsü yaydığını belirtmişti.

Yine çevremden de vaka sayılarındaki artışı gözlemleyebiliyorum.

Zira, son 3 günde benim çevremden tanıdığım 5 kişi Covid-19 belirtileri gösterdiği için hastaneye başvurdu. Yapılan testlerde 3 kişiden ikisinin PCR'ı pozitif çıkarken, diğeri negatif çıktı ama onun da boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü şikayeti olduğu için evde karantinaya alındı. Şükürler olsun ki, yatış verilmedi.

Diğer 2 tanıdığın PCR test sonuçları ise bugün çıkacak.

Yani sıkı tedbirlerin alındığı, sokağa çıkma yasaklarının peş peşe uygulandığı pandemi dönemlerinde kendim ve çocuklarım dışında yakın çevremde Covid-19 vakasına rastlamamıştım. Şimdi ise patır patır vakalar geliyor!..

Aman dikkat!..

Maske, alan mesafesi ve temizlik kurallarına uyalım.Biliyorum artık hepimizi canından bezdirdi ama, canımızın yanmasından iyi...