Bursa
Parçalı Bulutlu
22.7°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Bursa Türk dünyasına ev sahipliği yapacak

07 Aralık 2019 Cumartesi, 00:12

Kırgizistan'ın ev sahipliğinde her 2 yılda bir Türk dünyasının ata sporlarının gelecek kuşaklara aktarmak, kültürel birliği ve beraberliği sağlamak amacıyla Dünya Göçebe Oyunları düzenleniyor.

Geçen yıl, Eylül ayının ilk haftasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgizistan'da 3. Düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları'nın açılışına katılışında 'Kırgızistan'ın dünya kültür mirasına kazandırdığı bu oyunları 2020 yılında inşallah ülkemizde düzenleyeceğiz" açıklamasını yapmıştı.

Ama hangi kentte yapılacağını söylememişti. Çünkü o tarihlerde daha yerel seçimler yapılmamıştı.

İstanbul ve Ankara'nın CHP'li belediyelere geçmesiyle beraber, Alinur Aktaş'ın belediye başkanlığında Bursa, AK Parti'nin elinde kalan en büyük şehir olmasıyla Bursa en gözde il durumuna geldi.

Ve haliyle de Türk dünyasının liderleri başta olmak üzere, dünyanın pek çok bölgesinden gelen sporcular ile Türki Cumhuriyetlerinin vatandaşlarını buluşturan o büyük organizasyonun Bursa'da yapılması kararlaştırıldı.

İlk açıklamayı bir hafta önce Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptı. Ama gündemin yoğunluğundan basında fazlaca yer almadı.

Açıkçası benim de dikkatimden kaçtı.

Oysa bu organizasyon Bursa'nın en büyük eksiği olan turizmi açısından bulunmaz büyük bir fırsat.Hem tanıtımına katkıda bulunacak hem de Bursa Türki Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinden gelecek sporcular ile binlerce yabancı turisti ağırlayarak ekonomik anlamda girdi sağlayacak.

Bu önemli organizasyon hatırlatmasını, TBMM insan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu yaptı.

Geçen günkü telefon görüşmemizde "Cennet Hanım sanırım gündemin yoğunluğundan gözden kaçtı, kaynadı. Ama Bursa için çok büyük bir tanıtım fırsatı ayağımıza geldi. Bursa 2020'nin sonbaharında dünyanın en büyük spor ve kültürel faaliyetlerinden biri olan Türk Dünyası Göçebe Oyunları'na ev sahipliği yapacak" dedi.

Ardından bu organizasyonun önemini belirtti:

"Geçen yıl Düşünsenize Türk Dünyasının birleştirici gücü bizim Bursa'da olacak.Bizim ayağımıza gelen bu fırsatı çok iyi olarak değerlendirmemiz lazım."

Çavuşoğlu organizasyonun büyüklüğü için şunları söyledi:

"Kırgizistan'da geçen yıl bu oyunlara 74 ülkeden bin 986 sporcu katılmıştı. Dünyaya yayılan Türk kavimlerinin geleneksel ata yadigarı kemik fırlatma, ok atma, mangala, güreş , ata binme ve güreş gibi spor dallarında yarışların yapıldığı oyunlar aynı zamanda Türk dünyasının liderlerini de buluşturuyor. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın ev sahipliğinde Türk dünyasının liderlerini Bursa'da ağırlayacak olmamız bizim için tarihi bir fırsat. Tüm dünyanın gözü Bursa'da olacak. Bu organizasyon hem ülkemizin hem de kentimizin turizmine katkı koyacağı için ekonomik anlamda da değer katacak."

Çavuşoğlu tarihin henüz netleşmediğini de söyledi:

"Geçen yıl 3. 'sü 2 Eylül tarihinde başlamıştı. Genelde bir hafta kadar sürüyor. 2020'nin son baharında yapılacağı kesin. Bu Eylül'ün ilk haftası da olabilir, Ekim'in ilk haftası da . Daha netleşmedi".

Böylesine büyük bir organizasyon Bursa'da nerede yapılacak derseniz.

Tabii ki Timsal Arena'da...

Bu Timsah Arena'nın da ilk büyük organizasyonu olacak.