Bursa
Açık
20.1°
enBursa Haber
Barış Yalım
Barış Yalım
baris.yalim@enbursa.com

Samet Aybaba neden kesik attı?

15 Aralık 2018 Cumartesi, 12:15

Şimdi herkesin kafasında şu soru var: 'Samet Aybaba neden kaptanları oynatmadı? Neden gençleri Vakıfköy'e gönderdi?'

Biraz düşünelim...

Aybaba, bu kararı vermeden hemen önce bir okulda katıldığı panelde öğrencilere, "Gelecek vadeden genç futbolcularımız oluyor. Ama sonra kendilerine bakmıyorlar. Üst akılları yok. İki maç iyi oynuyor, gazetede haberleri çıkıyor, sonra bir bakıyorsun sahada yok. Kız arkadaşları değişiyor, ortamı değişiyor, sonra silinip gidiyor..."

Bu açıklamasının ardından Ramazan Keskin ve Burak Kapacak, Vakıfköy'e gönderildi.

Afyon kampında da buna benzer açıklamalar yapmış ve "Süper" dediğimiz oyuncular Özlüce'nin kapısının önünden geçememişti, geçenler de kadroya girememişti.

Ben de yıllardır bu konu hakkında köşeler yazıyorum. 'Neden gençlerimize şans tanınmıyor?' dendikçe bu tür yazılar yazıyordum.

18-19 yaşındaki topçu, bırakın maçta oynamayı, Özlüce'de antrenman yaptığında dahi yürüyüşü değişiyor. Hemen yanlarına alıyorlar yaverlerini, ortamlara akalım, drift yapalım, yürürken yolları çatlatalım... Bizim yüzde 90 Türk futbolcusunda, kafa bu yönde çalışıyor Yüzde 10'luk dilim futbolu düşünüyor, kendisini geliştiriyor ve uzun sürede top koşturuyor. Bu yüzde 10'luk dilimin de çok küçük bir kısmı A Milli Takımın kapısını çalıyor, kaçıyor.

'BEN KAPTANIM, YERİM GARANTİ'

Ertuğrul Ersoy ve Okan Kocuk'a gelecek olursak...

Bursaspor'da oynayabilmek için kaptan olmak yetmiyor. 'Ben kaptanım, yerim garanti' klişesi Bursaspor forması altında geçmiyor.

Geçirtmedi Samet Aybaba.

Forma hak edene verilir... Bunu çok uygulayan hoca yoktur. Bu yüzden Samet Aybaba'yı tebrik ederim.

Herkes kendine çeki düzen verecek, vermeli de...

HAFTA SONUNA UYUYARAK GİRDİLER!

Göztepe maçına ufak bir geri dönüş yaparsak, ilk yarıda gol bulunsa maç kazanılırdı. İkinci devrede ise maçı izleyenlerin çoğu, hafta sonuna erken saatte uyuyarak girmiştir.

Süper Lig'e yakışmayacak düzeyde bir maçtı. Ne olursa olsun Göztepe deplasmanında bir puanla dönmekte fena sayılmaz. 20 puanlık psikolojik eşiğe gelindi. Timsah Arena'da alınacak bir galibiyet, devreyi 23 puanla kapatılmasını sağlarken ki bu tabloda fena da sayılmaz.

SAMET AYBABA İSTİYOR, YÖNETİM 'AMAN' DİYOR!

Bu arada Samet Aybaba ile yönetim, transferle ilgili neredeyse her gün toplantı yapıyor. Aybaba, kesinlikle transfer isterken, yönetim 'aman hocam, yok mu başka planın' diye ısrar ediyor.

Ben kulüpte hedef karmaşası da görüyorum. 1-2 galibiyet alınınca Avrupa'ya göz dikilir, 1-2 mağlubiyette, 'aman' denilerek ateş hattına yelpaze tutuluyor.

Antalya'da yapılacak olan kampta ve transfer stratejilerinde çok ilginç olaylara gebe bir dönem yaşayacağımızı düşünüyorum.

Ve son olarak... Yeni Malatyaspor maçı Timsah Arena'da Pazar günü oynanacak. Saati de gayet uygun. 30 bin barajını lütfen geçelim.