Bursa
Açık
18.2°
Alper Özüpak
Alper Özüpak

EYT'li, emekli 100 bin konuttan nasıl alacak?

12 Aralık 2019 Perşembe, 21:14

"Yeni haber: TOKİ, 100 bin konut yapacak. Bakan Albayrak, 'Finansman hazır, maliyeti 17 milyar TL' dedi. Şartları bilgilendirme için detaysız yazdım; yüzde 10 peşin, 894 TL aylık ödeme, 240 ay vade. Aldığım para 2020 TL, emekli olursam 1300 TL. Bunlar sosyal konut. Asıl can alıcı noktası, Suriyelilere bahçeli iki katlı evler yapacaklar, güvenli bölgede bedava... Belki bir yazınızda bunlara değinirsiniz, diye yazdım."

Yazıma bir EYT'li kardeşimin bilgilendirmesiyle başladım.

Seneye emekliyim ve şimdi alacağım 1200 TL maaş, seneye en fazla 1450 TL olacak. Yani seneye bu maaşla TOKİ'deki evlere girsem 1450-900=550 TL. Cebimde kalacak para...

550 TL ile faturalar, çocuklar, mutfak ve buna benzer masrafları değil iki dikiş, üç dikiş de yapsam; yaşayabilir miyim?

Haklı davamızda benim gibi binlerce arkadaşım var.

Ömür boyu çalışmadan yaşamak çok zor!

Sosyal devlet, halkının yanında olan devlettir. Hepimiz Müslümanız. "Yanı başındaki komşusu açken tok olarak geceleyen kişi (olgun) mü'min değildir." demiyor mu Hazreti Peygamberimiz!

Mutsuz ve huzursuz insanların çoğaldığını gördükçe korkar olduk.

Her yerde mutsuz, umutsuz insanlar...

Gülmeyen, gülemeyen, gülümsemekten korkan bizler...

Beni motive eden, hayatta tutan ailem; eşim, çocuklarım. Yarın emekli oldum ve bu parayla yaşama tutunmam, saygımı sevgimi korumam için ne yapmalıyım?

Siyasetçileri de anlamak istiyorum. Herkesin hayatı zor, ama gelin asgari ücretle yaşayan birinin evine misafir olun ya da onun yerine bir ay geçim sağlayın.

Maliye Bakanı'na asgari ücret vermeliyiz, Çalışma Bakanı'nı asgari ücretli yapmalıyız ki bizi anlasınlar. Bir eli yağda bir eli balda büyümüşlerle bu işler olmuyor.

Toplum tıkandı, mutsuz ve umutsuz, beni umutlandıran bir tek şey var: EYT kardeşliği... Her geçen gün büyüyen, hak aramada önder olan bu kitle bana hayat veriyor, yaşam arzusu veriyor.

Biz sadece gasp edilmiş haklarımızı istiyoruz. Bunun dışında hiçbir beklentimiz yok. Her geçen gün de mağdurlar hakları için EYTSYD derneklerine üye olmaya, destek olmaya devam ediyor. EYT çığ gibi büyüyor ve büyümeye devam edecek. Ta ki haklarımızı teker teker alana kadar...

Yaşasın EYT kardeşliğimiz...