Bursa
Açık
17.9°
Alper Özüpak
Alper Özüpak

EYT için yeni bir dönem başlıyor!

13 Mart 2020 Cuma, 18:12

Uzun zaman önce başladı mücadele.

Kısıtlı sayıda mağdur yan yana geliyor, mağduriyetini dile getiriyordu. Sosyal medyada, dost sohbetlerinde, dernek toplantılarında... Sayımız giderek artmaya başladı, onlar yüzlere, yüzler binlere, binler milyonlara evrildi... Ama bu noktaya kolay gelinmedi.

İstanbul bu işin lokomotifiydi. Bursa hareketliydi. Ankara da mücadeledeki yerini almıştı. Ama ne yapılsa mücadelede kitlelere ulaşılamıyor, kalabalık insan toplulukları yan yana gelmiyor, gelemiyor, getirilemiyordu.

Vatanına devletine milletine sonuna kadar bağlı EYT tabanı için bir lider, bir önde yürüyen, gözü kara bir mağdur gerekiyordu. Yol yordam bilen, ilkeli, duruşu olan bir insan bulmalıydık ve kitleyi de organize edecek bir yapı oluşturmalıydık.

Önce sosyal medyada başladı girişimlerimiz. Bu alanda kitleyi organize etmeye çalıştık. EYT neydi, EYT'lilerin sorunları nelerdi, EYT'liler ne istiyordu? Yazılarımızla, mesajlarımızla, paylaşımlarımızla EYT kitlesiyle buluştuk. Güven unsuru çok önemliydi ve bu güveni kısa sürede kazanmamız gerekiyordu. Bunun için lider figürünü kafamızda netleştirdik. Önce grup lideri oldu, sonra da dernek kurulması için düğmeye basıldı. Destek veren arkadaşlar da bize güvenmiş ve inanarak bizim yanımızda olmaya başlamıştı. Kitle her geçen gün etrafımızda toplanmaya başladı.

Kafamızda örgütlenmeyi ve lideri nasıl öne çıkaracağımızı netleştirmiştik. Sosyal medya sayfalarında günde üç beş kez resmini paylaşarak, EYT kitlesinin gözünün önünde, güveneceği ve arkasında duracağımız birini ortaya çıkarmaya başladık.

İller için hafta sonları toplantılara gidiyorduk. İlk toplantılar üç beş arkadaşla yapılıyordu, ama biz hiç vazgeçmeden, her hafta üstüne koyarak devam ettik. İller arasında yönetim oluşturarak, il temsilcilerinin de devreye girmesiyle sorumluluk alanların çoğalması, bizim daha fazla gündemde kalmamızı sağladı.

Sosyal medyada da Twitter yapılanması ve Facebook sayfalarının kontrollerini yapan arkadaşlarımız her geçen gün kendilerini geliştirdiler. Kitleyi yönlendirmek ve bilgi vermek için sosyal medyadaki dağınıklık yerine daha organize bir yapı kurmayı sağladık. Başlangıçta birkaç arkadaşken, sosyal medya ve il dernekleriyle çok büyük bir aile olduk.

Gönüllülük temelinde, gerek saatli gerekse boş zamanlarımızı ayırarak çalışmalar yapmaya devam ederken, Cumhurbaşkanımız bize "türemiş" dedi ve biz o gün Meclis'te dernek başkanımızın da örnek gösterilmesiyle gerçek bir sivil toplum kuruluşu olma yoluna girmiş olduk. Başkanımızın siyasetten uzak dili ve değişmeyen insan sevgisi ve sabrıyla, bıkmadan usanmadan saatlerce telefonlarda binlerce insanı kırmadan zaman ayırarak, büyük bir iş başardığını şimdi daha iyi görüyor ve anlıyoruz. Binlerce insana dokunmak, bıkmadan EYT'yi anlatmak ve sonucunda da bazen mücadeleye sürpriz desteklerle bazen de yersiz eleştirilerle karşılaşmak...

Sonuçta EYT davasının bugünlere gelmesinde en büyük emek EYSSYD Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak'ın. Kendisini başkan olarak ilan ettiğimiz de kendisi de şaşırmıştı. "Ben nasıl yaparım?" diye kendisine çok sordu. Çok çalıştı, çok yoruldu, ama hiçbir zaman onu arayanı kırmadı ve her zaman üslubunu korudu. Bugün EYT davası buraya kadar ulaştıysa bu Sayın Gönül Boran Özüpak'ın katkısı ve yönetici arkadaşlarımızın davayı sahiplenmesiyle gerçekleşti.

Bu kitlenin yan yana geleceğini ve çok büyük bir insan kitlesiyle mücadele edileceğini ben hep gördüm ve sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının sustuğu bir zamanda "Hakkımızı istiyoruz" diye ses veren bütün mağdur dostlarımızın sayesinde bugün ülkemizin en büyük sivil toplum kuruluşları arasına girmeyi başardık.

Haber olamıyorduk, siyasi partiler bizimle görüşmüyordu, ama artık bizim duruşumuzu anlayan ve bizim kitlemizi kabul edenler, bize randevu vermeye devam ediyorlar. Biz bütün partilerle görüşmeler yapmaktayız, yapmaya da devam edeceğiz. Biz her partiye aynı mesafede olmaya devam edeceğiz. Bütün kara propagandaya rağmen bizim samimiyetimizi görenler her geçen gün çoğaldığına göre biz başardık ve şimdi haklarımızı almak için daha çok birbirimize sarılma dönemi başlıyor.

Başkanımız ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla mücadeleye konfederasyon olarak devam edeceğimiz yapıyı oluşturduktan sonra daha büyük ses getireceğiz. EYT'liler her geçen gün biraz daha bilinçleniyor ve davasına sahip çıkıyor. Çünkü biz haklıyız ve çocuklarımızın geleceği için emekli olsak da mücadeleye devam edeceğiz.