Bursa
Açık
18.5°
Alper Özüpak
Alper Özüpak

Çayı demleyin, EYT geliyor!

18 Aralık 2019 Çarşamba, 09:55

Her geçen gün maaşlarımız biraz daha azalıyor.

Pazardan marketten daha az şeyler almaya başladık.

Evdeki eksikler, mutfaktaki eksikler ve yaşam kalitesinin düşmesinin tek nedeni dar gelirli olmak, kazancın yaşama yetmemesi ve yaşam kalitesinin düşmesine neden oluyor.

İşsizlik, EYT her geçen gün daha çok su yüzüne çıkıyor.

Çocuklarımızı okuttuğumuz halde iş bulamıyoruz ya da çocuklarımızı yokluktan okutamayıp meslek sahibi yapamıyoruz. Büyük kentlerdeki çalışma alanlarının daralması, köylerde tarımın bitmesi bizim kuşağımızı etkilerken, çocuklarımızı da umutsuzluğa sokuyor.

Babalarının, annelerinin yaşam zorluklarını gören çocuklar ne yazıkki mutsuz ve umutsuz halde hayata tutunamıyorlar.

Tam da bu noktada umutları yeşerten, umutları tazeleyen bir sivil toplum kuruluşu ortaya çıkıyor, bir senede 17 il derneği kuruluyor, 7 tane de kurulma aşamasında...

Van'da temsilci atayan, Muş'ta kocasının mağduriyeti için "Nasıl dernek kurabiliriz" diye soran kadınlarımız, EYT davasına sahip çıkmaya ve mücadelede yerini almaya başlıyor.

Bunun en büyük nedeni Gönül Boran Özüpak'ın davayı sahiplenerek ülkeye rol model olmasıdır.

Ailece verdiğimiz özverili çalışma EYT'nin bugün ülkemizin hak aramada en önemli sivil toplum kuruluşları arasına girmesine neden olmuştur.

Yola çıktığımız arkadaşlarımızın gayreti, şehirlerde kurulan derneklerin yöneticilerinin fedakarlıkları ve çocuğunun kumbarasını kırıp yol parası yapan kardeşlerimiz sayesinde EYT bugün bütün Türkiye'de 1 numaralı hak mücadelesine dönüştürmüş durumda.

Dün birkaç arkadaşla bu mücadeleyi yaparken bugün derneklere üye olmuş binlerce kişi ve kadınların önde oldugu bir hak arama mücadelesini izliyoruz.

Bu hak gaspı bitse de haklarımızı alsak da bu mücadele burada bitmeyecek, yarınlarımız için, çocuklarımızın hakları için mücadeleye devam edeceğiz.

Çay koyun, kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Çay içmediğimiz, örgütlenmediğimiz illerimiz var, elbet oralara da çay içmeye gidecegiz. Hep beraber sofralarında yemek de yiyeceğiz, daha gidilmedik çok yer, örgütlenmedik çok şehir var.

Çay koyun, Gönül Başkan'la en kısa zamanda geliyoruz.