Bursa
Açık
19.1°
Alper Özüpak
Alper Özüpak

Bu maaşla çift dikiş bile az!

23 Eylül 2019 Pazartesi, 14:48

Çocukluğumuzda kumbaralar vardı. Kumbaralar dolar, babalar bankaya hesap açardı.18 yaşına geldiğimizde o hesabın bizim üstüme aktarılacağı hayalini kurardık.

Ben öğretmen çocuğuyum. Babam da bana bir bankadan kumbara aldı. Var gücümle harçlığımı ona atar, kumbarayı doldurmaya gayret ederdim. Ama maalesef öğretmen aylıklarının zaten düşük olması ve geçim zorluğundan dolayı 18 yaşımda hesabım olmadı. Çünkü kumbaramı küçük yaşta ailem için açmak zorunda kaldık.

Biz de 18 yaşında sigortalı olduk. Kumbara yerine prim yatırdık. 25 yıl sonra emekli olacağız diye, 5400 prim günü dolsun da emekli olalım diye... 25 yıl geçti, 30 yıl geçti, 35 yıla yaklaştı. Bir anlamda kumbara doldu taştı, ama hala emekliliği bekliyoruz. Ortada bir tuhaflık daha var. Devletimize emanet ettigimiz ortada yok!

Sahi biz bu primleri kime emanet ettik?

Devletimize katma deger üreten bizlere, yani EYT'lilere maliyet hesabı yapmaları dogru mu?

Bizim primlerimiz bugün ortada yoksa ve işçiye, emekçiye ayrılmayan bu devasa bütçe neden patronlara, bankalara kaynak olarak aktarılıyor?

Bizi yok sayan, bizim nefes almamız için biriktirdiğimiz bu fonu bizim için neden kullanmazlar?

Bizi düşünen siyasiler yaratmalıyız, patronu düşünen, destekleyen siyasi anlayıştan bıktık. Onlar tüketim ekonomisini körüklerken, biz üreten ve devletimize, milletimize katma deger sağlayan arı yok sayamazlar. Bizi yok saymayacaklar.

Bizim sayımızı 5 milyon 400 bin olarak açıklayan ve bu güce sahip çıkmamızın önemini ortaya koyan bütün EYT'lilere teşekkür ediyoruz.

Bizim gücümüz birlikteliğimizden geliyor.

Her geçen gün daha çok dayanışma içinde mücadeleyi yükseltiyoruz.

Derneklerimizin açılması ve üye olan, destek veren dostlar sayesinde biz daha güçlü bir yapıya sahip olacağız.

Hakkımız için yan yana gelmeye devam edecegiz. Biz hakkımıza sahip çıktıkça bizi duymak zorunda kaldıklarını hep beraber görüyoruz.

Son 2 haftadır Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, televizyonlarda Finlandiya modelinin bize zarar vereceğini ve düşük aylıklıların daha çok mağduriyet yaratacağını anlatıyor. Bunlardan biri de benim... Bugün emekli olsam 1200 TL maaş alacağım. Bu maaşla değil çift dikiş, 3 dikiş yapmalıyım ki hayatımızı idame ettirelim.

EYT'lilerin yaşamları her geçen gün daha da zorlaşıyorken, bizim yapmamız gereken tek şey birlik olmak ve birlikte mücadele ederek 1999 öncesi haklarımızı almak için sonuna, sonuç alana kadar mücadeleye devam etmek olacaktır.