Bursa
Açık
21°

Zürafalar da nesli tükenme tehlikesi altında

YAŞAM , 27 Nisan 2019 Cumartesi, 15:37

ABD Balık ve Vahşi Yaşam Enstitüsü, zürafaların Nesli Tehlike Altındaki Türler Sözleşmesi (Endangered Species Act) çerçevesinde kanunla koruma altına alınan gruplar listesine dahil edilebileceğini söyledi.

Zürafalar da nesli tükenme tehlikesi altında

The Independent'ın The Washington Post'tan aktardığına göre, Afrika'da çok sayıda ülkede yaşayan zürafaların nüfusu düzenli biçimde azalıyor. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) zürafaları "savunmasız" türler olarak değerlendiriyor.

Afrika zürafaları yasa dışı ticaret yüzünden son 30 yılda yüzde 40 azaldı

IUCN'ye göre 2016'da vahşi doğada sadece 97 binin üzerinde zürafa kaldı ve nüfusları 1985'ten bu yana yüzde 36-40 oranında azaldı.

Pek çok sivil toplum kuruluşu Nisan 2017'de ABD Balık ve Vahşi Yaşam Enstitüsü'nden zürafaların korunmasını talep ederek 2 yıl süren bir mücadele başlatmıştı.

ABD Balık ve Vahşi Yaşam Enstitüsü talebi değerlendirmesi için tanınan 90 günlük süreyi aşınca bazı sivil toplum kuruluşları Aralık'ta enstitüye dava açmıştı.

Perşembe günü alınan karar, enstitünün zürafaların listede yer alıp almayacaklarına dair kendi değerlendirmesini yapacağı anlamına geliyor. Değerlendirme süreci 12 ayı bulabiliyor.