Bursa
Çok Bulutlu
6.6°

Zihnin karşı konulmaz keskinliğne ürpertici bir bakış: Satranç

KÜLTÜR-SANAT , 21 Aralık 2019 Cumartesi, 19:33

enbursa.com'un günün kitap önerisi, koşullar ne olursa olsun zihnin karşı konulmaz keskinliğine, ürpertici bir bakışın romanı: Satranç...

Zihnin karşı konulmaz keskinliğne ürpertici bir bakış: Satranç

Stefan Zweig'ın, 1942 yılında, Hitler iktidarından kaçarak sürgün hayatı yaşadığı Buenos Aires'te yazdığı Satranç adlı romanı, yazarın intiharından önce Paris'teki yayıncısına göndermiş olduğu, son eseri.

New York'tan Buenos Aires'e yapılan bir gemi yolculuğunda, dünya satranç şampiyonu ile bir Nazi kurbanı ola Dr. B.'nin karşılaşmasını anlatan hikaye, bu iki kahraman özelinde bir toplum eleştirisi de ortaya koyar. Ülkemizde son yıllarda çok popülerleşen bu roman Stefan Zweig'in en önemli eseri olarak gösterilir.

'SATRANÇ'TAN

"Kendime karşı oynamaya kalkıştığım andan itibaren, bilinçsizce meydan okumaya başlıyordum. Siyah ve beyazdan oluşan her iki ben de yarışa girişmeden edemiyordu ve her ikisi de yenmek, kazanmak için kendine göre bir hırsa, bir sabırsızlığa kapılıyordu; siyah olan ben, beyaz olan benin yapacağı her hamleyi heyecanla bekliyordu. Bir tanesi bir yanlış yapınca, öteki ben sevinçten havalara uçuyor ve aynı anda da kendi beceriksizliğine kızıyordu..."