Bursa
Parçalı Bulutlu
13.5°

Zeytin üreticilerinin sorunları Meclis gündeminde

EKONOMİ , 10 Ekim 2019 Perşembe, 16:04

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, zeytin üreticilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Bursa'daki yaklaşık 9.5 milyon zeytin ağacından 700 binden fazlasının meyve vermez hale geldiğini belirten Altaca Kayışoğlu, "Üretici sofralık zeytine de destek istiyor" dedi.

Zeytin üreticilerinin sorunları Meclis gündeminde

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Meclis Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alarak, zeytin üreticilerinin sorunlarını dile getirdi.

Altaca Kayışoğlu, şunları söyledi:

'700 BİNDEN FAZLA AĞAÇ MEYVE VERMİYOR'

"Tarım Bakan Yardımcısı, birkaç gün önce zeytin ve zeytinyağı üretimiyle ilgili pembe bir tablo sundu, tahminlerde bulundu. Oysa zeytin üreticisi gereken desteği alamadıklarından şikâyet ediyor. Sofralık zeytinin merkezi Bursa'daki üretici temsilcilerini dolaştığınızda anlıyorsunuz ki Türkiye zeytin ağacı varlığında doğru dürüst bir envantere bile sahip değil. Üreticilerin beyanlarına göre zeytin ağacı varlığımızdan söz ediliyor. 2017 yılı verilerinde Bursa'daki 9 milyon 531 bin 840 zeytin ağacının 723.182'sinden meyve alınmamış çünkü üretici, girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle zeytinliğini terk etmiş.

'ÜRETİCİ DESTEK BEKLİYOR'

Zeytinyağında olduğu gibi sofralık zeytine de destek verilmesini istiyorlar. 15 kuruşun yetersiz olduğunu, en az 25 kuruş olması gerektiğini söylüyorlar ki bu konuda imza kampanyası da yapılmıştı. Yine, 1960'larda çıkan Kooperatif Yasası'nın elden geçirilmesini istiyorlar, AB'nin 70 bin tonluk kotasının bir an önce aşılması gerektiğini vurguluyorlar. Rekolteden önce bu sorunlara eğilmek gerekiyor ve bu sorunları çözmek gerekiyor."

İkinci elde en çok satan ilk 20 otomobil
İkinci elde en çok satan ilk 20 otomobil
Instagram üzerinden para kazanma dönemi başlıyor
Instagram üzerinden para kazanma dönemi başlıyor
Avatar 2'nin konusu belli oldu
Avatar 2'nin konusu belli oldu
Irkçı cinayete ünlülerden tepki
Irkçı cinayete ünlülerden tepki