Bursa
Az Bulutlu
25.5°

Yüzyılın sorunlarına felsefi bir bakış açısı: 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

KÜLTÜR-SANAT , 09 Ocak 2020 Perşembe, 19:48

enbursa.com'un günün kitap önerisi Yuval Noah Harari tarafından kaleme alınan; 21. Yüzyıl için 21 Ders... Kitap, tüm dünya insanlarının hâlihazırda yaşadığı yapay zekâ, bilişim teknoloji ve serbest ekonomi piyasasının şuan ve gelecekte yaşattığı ve yaşatacağı olumlu olumsuz yaşam şeklinin detaylı ve çarpıcı değerlendirmesini yapıyor.

Yüzyılın sorunlarına felsefi bir bakış açısı: 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz? Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve t ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü? Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı? Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi? Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var? Harari bu ve benzeri soruların ardı sıra okuru ile birlikte yenidünyanın keşfine çıkıyor.

"Günümüzde insanlar en değerli varlıklarını yani kişisel verilerini ücretsiz elektronik posta hizmetleri ve komik kedi videoları karşılığından teslim etmekten son derece memnun. Bu durum, ne yaptığının farkında olmadan koca toprakları üç beş renkli boncuk ve ıvır zıvır karşılığında Avrupalı emperyalistlere satan Afrika ve kuzey Amerika yerlilerinin durumuna benziyor biraz. Eğer sıradan insanlar daha sonradan karar alıp veri akışını kesmeye kalkışırsa, bunun her defasında daha zor olduğunu fark edebilirler; özellikle de o aşamada tüm tercihlerini, hatta sağlık ve fiziksel varlıklarını bu ağın kollarına bırakmış olurlarsa.

İnsanlarla makineler, bu ağın dışına çıkan bir insanın hayatta kalmasına olanak bırakmayacak kadar iç içe geçmiş olabilir. Daha doğmadan bu ağa bağlanılacağı için hayatınızın ilerleyen safhalarında ayrılmaya kalkarsanız sigorta şirketleri sizi sigortalatmayı, işverenler size iş vermeyi, sağlık hizmetleri size bakmayı reddedebilir. Sağlık ve kişisel gizlilik müsabakasını parmağını kıpırdatmadan kazanacaktır sağlık."