Bursa
Açık
19°

Yüzük parmağının hikayesi: Alyansı neden yüzük parmağına takarız?

YAŞAM , 11 Eylül 2020 Cuma, 13:59

Yüzük parmağının hikayesi yüzyıllardır merak ediyoruz. Yüzük parmağının anlamı aşk açısından büyük bir anlam taşır. Yüzük parmağında kalbe giden bir damar olduğu, yıllardır söylenegelen bir hikayedir. Ancak alyansı neden yüzük parmağına takarız? Yüzük parmağı neden ayrılmaz, yüzük parmağı neden kalkmaz... Bunların aşkla doğrudan bir bağlantısı var mı? İşte yüzük parmağının hikayesi...

Yüzük parmağının hikayesi: Alyansı neden yüzük parmağına takarız?

Hangi parmak, neyi ifade ediyor?

Baş parmak ailemizi temsil eder. İşaret parmağı kardeşlerimizi, orta parmak bizi, yüzük parmağı eşimizi, serçe parmağımız ise çocuklarımızı ifade ediyor. Tüm parmakların büyüklüğüne göre adlandırıldığını görmüşsünüzdür. Lakin yüzük parmağı farklı şekilde adlandırılıyor. Peki nedir bu yüzük parmağının hikayesi?

Her iki elimizin sağ ve sol parmaklarına taktığımız yüzüklerin bu parmağa yüzük parmağı denmesindeki anlamını ifade ediyor. Nişanlı olunan süreçte yüzük sağ elimizin yüzük parmağına takılırken, nikah işlemlerinden sonra sol elimizin yüzük parmağına takılmaktadır. Günümüzde yüzükler sol elimizin dördüncü parmağına takılmaya devam ediliyor.

Bazı kültürde evlilik durumunda sağ elini kullanmakta fakat sonuç itibari ile yine de yüzük parmağı kullanılmakta. Bu çok eskiden beri süregelen bir inanç. Günümüzde halen Amerika, Hindistan ve Japonya gibi ülkelerde evlilik yüzükleri erkekler ve kadınlar tarafından sol elin yüzük parmağına takılmaktadır.

Peki yüzük neden 4. parmağa takılır?

Eski Romalılar yüzük parmağımızda yer alan bir damardan bahseder ve inanışa göre bu damar direk kalbimiz ile bağlantılıymış. Vena Amoris diye adlandırılan bu damar Romalılardan günümüze bu parmağın tercih edilmesinin başlangıcı olarak kabul görmekte. Yüzük parmağı diyoruz çünkü bildiğimiz kadarı ile yüzük parmağının diğer adı yok.

Her iki elinizi parmak uçlarınız birleşecek şekilde bir araya getirin. Orta parmağınız yani sizi temsil eden parmağınızı içe doğru bükün, diğer parmaklarınız sabit kalsın. Ardından baş parmağınızı yani anne ve babanızı temsil eden parmaklarınızı ayırmayı deneyin. İşlemi yapmaya çalışırken parmakları ayırabildiğinizi göreceksiniz. Bunun anlamı bir gün ebeveynlerimizden yollarımızı ayıracak olmamızdır.

Ardından bu işlemi işaret parmağınız ve serçe parmağınız üzerinde uygulayınız. Bu parmakları da ayırabildiğinizi göreceksiniz. Kardeşlerimizi ifade eden işaret parmağımız ve çocuklarımızı ifade eden serçe parmağımızın da ayrılmasının nedeni günü geldiğinde kendi yuvalarını kurup yollarını ayıracak olması. Gelelim en önemli kısma. Yüzük parmağınızı ayırmayı deneyin.

Ne kadar denerseniz deneyin işlemi gerçekleştiremediğinizi göreceksiniz, çünkü birbirini seven kişiler daha doğrusu eşleri birbirinden ayırmak kolay değildir. Hep duymuşsunuzdur, birbirlerine gönül bağı ile bağlı olanları ayırmak mümkün değildir diye. Yüzük parmağı da tam olarak bu durumu ifade eder.

Elbette ki, yüzüğün bir sembol olduğunu unutmamalıyız. Yüzük parmağından kalbe doğru giden Vena Amoris damarının varlığı bile heyecan verici. Nişan ve nikah yüzüğünün anlamına yakışır şekilde belirlenmiştir. Fakat birbirini gerçekten seven ve bağlı olan kişiler için ne yüzük ne de bahsettiğimiz o damar önemlidir.