Bursa
Açık
17.8°
enBursa Haber

Yunanistan 4 darbeciyi daha serbest bıraktı

GÜNCEL , 05 Haziran 2018 Salı, 10:56

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan 8 askerden 4'ü daha 18 aylık tutukluluk süreleri dolduğu gerekçesiyle tahliye edildi.

Yunanistan 4 darbeciyi daha serbest bıraktı

Atina Olimpiyat Köyü'ndeki polis karakolunun özel nezarethanesinde tutulan 4 darbeci asker 18 aylık tutukluluk sürelerinin dolduğu gerekçesiyle tahliye edildi.

Hürriyet'ten Yorgo Kirbaki'nin haberine göre, binbaşı Gencay Böyük, yüzbaşı Uğur Uçan, başçavuş Bilal Kurugül ve başçavuş Mesut Fırat, 18 aylık tutukluluk sürelerini dolduğu gerekçesiyle tahliye edildikten sonra, daha önce tahliye edilen binbaşı Ahmet Güzel, yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, yüzbaşı Abdullah Yetik ve yüzbaşı Feridun Çoban'ın da kaldıkları Atina yakınlarında müstakil bir eve götürüldüler.

'İLTİCA HAKKI TANINACAK'

Darbeci askerlerden Özkaynakçı'ya iltica hakkı tanındı. Özkaynakçı 'mülteci' sıfatıyla Yunan makamlarının kendisine verecekleri belgeleri bekliyor. Binbaşı Ahmet Güzel kendisine tanınan iltica hakkının Danıştay'dan onaylanmasını bekliyor.

Diğer 6 asker ise iltica komisyonunun kararlarını bekliyorlar. Yunan Danıştay'ının Özkaynakçı için verdiği iltica hakkı tanınması kararı diğer 7 asker için de emsal teşkil edecek. Dolayısıyla Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askere de iltica hakkı tanınacak.

Askerlerin avukatı Omiros Zelios, "Son müvekkilim de geçen hafta tahliye edildi. 8 asker de polis korumasında gizli tutulan bir yerde kalıyorlar" dedi.