Bursa
Açık
17.7°

Yunan basını hayal kırıklığı içinde

DÜNYA , 26 Ağustos 2020 Çarşamba, 13:53

Türkiye ve Yunanistan arasında son dönemde Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarına ilişkin gerginlik artarken Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas dün önce Atina'yı ardından Ankara'yı ziyaret etti. Ziyaretin ardından, Doğu Akdeniz'deki durum için "ateşle oynamak" benzetmesi yapıldı.

Yunan basını hayal kırıklığı içinde

NTV'den Derya Özcan'ın haberine göre Maas dün Atina'da Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yaptığı açıklamada bir yandan Almanya ve AB'nin Yunanistan'a olan desteğini dile getirirken, bir yandan da taraflara diyalog çağrısında bulundu. Ve Almanya'nın tansiyonun düşürülmesi için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz'deki durum için "ateşle oynamak" benzetmesi yaparken, küçük bir kıvılcımın büyük bir felakete yol açabileceği yönünde uyarıda bulundu.

''TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA 'BİLEK GÜREŞİ''

Ancak çoğu kez Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliği "bilek güreşine" benzeten Yunan basınında bugün yer alan yorumların bir kısmında bu açıklamaların yetersiz olduğuna ilişkin görüşler yer aldı.

Maas'ın Atina'nın Türkiye için kullandığı dili benimsememesi, "ihlal, kınama" gibi kavramları kullanmaması bazı kesimlerde hayal kırıklığına yol açtı. Bazı muhalif kesimler ise üçüncü ülkelerin arabuluculuğuna mesafeli dururken, Türkiye ile direkt görüşmenin daha faydalı olabileceğine işaret etti.

Öte yandan Oruç Reis'in sismik araştırmalarını 27 Ağustos'a kadar uzatma kararının ardından Yunanistan Doğu Akdeniz'de üçüncü ülkelerde tatbikat hareketliliği başlattı. Dün Yunan Genel Kurmay Başkanlığı ABD ile bölgede pazartesi günü ortak bir deniz ve hava tatbikatı yapıldığına ilişkin açıklama yaptı. Bugün ise Yunan basını Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İtalya ve Fransa'nın katılımıyla üç günlük bir deniz ve hava tatbikatı yapılacağını duyurdu.

Bir başka beklenti ise Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait F-16'lar ile bölgede tatbikat yapılması.