Bursa
Parçalı Bulutlu
8.9°
enBursa Haber

YSK'dan mazbata kararı

GÜNCEL , 16 Nisan 2019 Salı, 13:26

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimlerin yenilenmesine karar verilen yerlerde daha önce verilen mazbataların iptaline karar verdi. Bu arada YSK, Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinden, seçilen adaya verilen mazbatayı iptal etti.

YSK'dan mazbata kararı

Yüksek Seçim Kurulu'nun kararına göre, seçimlerin yenilenmesine karar verilen yerlerde daha önce verilen mazbatalar iptal edilecek.

SEÇİMİN YENİLENECEĞİ KESKİN'DE MAZBATA İPTALİ

Öte yandan AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel, YSK'ya başvurarak, Kırıkkale'de Keskin Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verildiğini belirtti.

Özel, Keskin İlçe Seçim Kurulu'nun bu süreçte İYİ Parti adayına mazbata düzenlediğini ve verilen mazbatanın iptalini istedi.

Başvuruyu görüşen YSK, ilçede seçilen adaya verilen mazbatanın iptaline karar verdi.

YSK'nın kararında, Keskin Belediye Başkanlığı seçiminde İYİ Parti adayının bin 806, AK Parti adayının bin 800 oy aldığı, oy farkının 6 olduğu belirtildi.

Ancak ilçede 8 kısıtlının oy kullandığının anlaşıldığı, bu halin de seçim sonucuna etkili olması nedeniyle Keskin Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline, bu ilçede seçimin 2 Haziran'da yenilenmesine karar verildiği hatırlatıldı.

Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, Keskin'de seçimin yenilenmesine karar verildiğinden mazbatanın oy birliğiyle iptal edildiği bildirildi.