Bursa
Az Bulutlu
2.8°

YSK'dan İstanbul için bir ara karar daha

GÜNCEL , 24 Nisan 2019 Çarşamba, 17:25

31 Mart yerel seçimlerinin ardından yapılan olağanüstü itiraz başvurularını görüşen YSK, Maltepe ve Büyükçekmece ile ilgili bazı ara kararlar aldı.

YSK'dan İstanbul için bir ara karar daha

Yüksek Seçim Kurulu'nın (YSK), olağanüstü itirazlarla ilgili mesaisi devam ediyor.

Kurulun bugünkü gündeminde, AK Parti'nin Büyükçekmece, MHP'nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazları vardı.

MALTEPE'DE SANDIK KURULU GÖREVLİLERİ ARAŞTIRILACAK

YSK, Maltepe İlçe Seçim Kurulu'ndan, MHP'nin sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili olağanüstü itirazındaki iddiaları araştırmasını istedi.

Ara kararda; sandık kurulu, başkan, memur ve üyelerin görevlendirilmesinde esas alınan listelerin, hangi kurumlardan temin edildiği hakkında Maltepe Birinci ve İkinci ilçe seçim kurullarından bilgi istendi.

YSK, MHP'nin "kısıtlı seçmen" itirazı konusunda ise AK Parti'nin başvurusunda araştırılacağı gerekçesiyle, yeniden bilgi istenmesine gerek görmedi.

ÖNCE BÜYÜKŞEHİR SONRA BÜYÜKÇEKMECE

Diğer bir ara karar da AK Parti'nin Büyükçekmece itirazına ilişkindi.

Ara kararda, Büyükçekmece'yi görüşmek için Büyükşehir itiraz sonuçlarının beklenmesine karar verildi.

LİSTE DIŞI GÖREVLENDİRME İDDİASI

AK Parti'nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK'ye başvurmuştu. Başvuru dilekçesinde toplam 970 kişinin Maltepe İlçe Seçim Kurulunca Kaymakamlık tarafından gönderilen liste dışından görevlendirildiği, bunlardan 479'unun il, ilçe dışı, mülki idare teklifi dışı atanan sandık kurulu başkanları olduğu tespitine yer verilmişti.

Maltepe Belediyesinin bağımlı ve taraflı çalışanlarının sandık kurulu başkan ve üyesi yapıldığı iddiasıyla görevliler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtilen başvuruda, sandık kurulu başkanlarından 117'sinin akraba olduğu, yine yasaya aykırı askeri personele görev verildiğinin tespit edildiği belirtilmişti.