Bursa
Çok Bulutlu
25.6°

Yine deprem! Bursa da çok şiddetli hissetti

BURSA , 26 Eylül 2019 Perşembe, 14:04

Marmara'da, Bursa'da da bir hayli şiddetli hissedilen bir deprem oldu. Depremin büyüklüğü 5.8, merkez üssü yine Silivri...

Yine deprem! Bursa da çok şiddetli hissetti

Marmara Bölgesi, 2 gün aradan sonra yine şiddetli bir depremle sarsıldı. Deprem Bursa'da da bir hayli şiddetli hissedildi.

Deprem saat 13.59'da meydana geldi.

AFAD'a göre, depremin büyüklüğü 5.8... Merkez üssü Marmara Denizi Silivri olan deprem yerin 6.99 km. derinliğinde meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü 5.7, merkez üssünü Marmara Denizi Silivri açıkları olarak açıkladı. Kandilli'ye göre, deprem 12.6 km. derinlikte meydana geldi.

BURSA TEYAKKUZA GEÇTİ

Depremin ardından Bursa Emniyet Müdürlüğü teyakkuza geçti.

Olası bir olumsuzluğa karşı Bursa'daki bütün okullar ve hastanelere polis ekipleri yönlendirildi.

Deprem sonrası Bursa'da okullar boşaltılırken, panik yapan veliler okullara koştu.

Velilerin çocuklarına sarıldığı anlarda duygusal görüntüler yaşandı.

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü okulların tatil edildiğini açıkladı.

İSTANBUL ÇOK ŞİDDETLİ HİSSETTİ

İstanbul genelinde şiddetli bir şekilde hissedilen sarsıntı büyük paniğe neden oldu. Kentte bazı okullar boşaltıldı.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Depremin ardından İstanbul ve Bursa'daki tüm okullar tatil edildi.

Depremde can ya da mal kaybı olup olmadığı yönünde henüz net bir bilgi yok. Ancak Avcılar'da bir caminin minaresi yıkıldı. Kentte hasar tespit çalışması başlatıldı.

ARTÇI SARSINTILAR

Bölgede artçı sarsıntılar da devam ediyor. Deprem sonrasında Silivri açıklarında saat 14.08'de 4.0 ve 14.27'de 4,1 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı meydana geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN DEPREM AÇIKLAMASI

Şu ana kadar 28 artçı olduğunu söyleyen Erdoğan, ''Daha da devamı mümkün olan durum'' dedi. Depremde 8 vatandaşın yaralandığını söyleyen Erdoğan, ''Az önce sosyal medyada baktım bir kadın bir tweet atmış. Bu tweet de 'Köprüleri kullanmayın, köprünün halatları koptu'... Böyle densizlik yapanlar da var. Böyle bir şey söz konusu değil'' dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden depreme ilişkin açıklamada, "Deprem sonrası 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır" denildi.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU'DAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Twitter hesabından bir açıklama yaptı: "Tüm bölgeye geçmiş olsun, AKOM teyakkuz halinde, can ve mal kaybına dair herhangi bir bilgi ulaşmış değil."

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Koca: "İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz. Bakanlık olarak her türlü afete karşı teyakkuz halindeyiz. Tüm İstanbullulara geçmiş olsun. Allah milletimizi afetlerden muhafaza eylesin."

"BİR VATANDAŞIN BACAĞI KIRILDI"

Turan Hançerli Avcılar Belediye Başkanı da ilçede bir caminin minaresinin yıkıldığını başka hasar olmadığını söyledi. Hançerli, "Can kaybı yok ancak panikle ikinci kattan atlayan bir vatandaşımızın bacağı kırıldı" dedi.

VATANDAŞLARA UYARI

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, "Bu depremin artçıları olacaktır. Vatandaşlardan istediğimiz hasarlı binalara girmesinler" dedi.

"YER KABUĞUNU KIRABİLECEK GÜÇTE"

Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise şunları söyledi:

FOTOĞRAFLARLA 5.8'LİK PANİK

"Bir hasar bilgisi yok. Ancak bu 5.8 yer kabuğunu kırabilecek büyüklükte enerji oluşturabilecek bir deprem. Bu çerçevede hasar oluşmuş olabilir. Hasarlı binalara girilmemeli. Önümüzdeki haftalarda 4 ve üzeri büyüklüğünde artçılar olabilir. Bu işin şakası yok, depreme hazır olmalıyız. 1999 öncesi binaların neredeyse tamamı riskli. Deprem yönetmeliğine göre yapılmadı."

'BÜYÜK DEPREMİN ŞİDDETİNİ AZALTMAZ'

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr Haluk Sucuoğlu, depremin bağımsız bir deprem olabileceğini söyledi. Sucuoğlu, "5.8 daha ciddi, 4.6'lık deprem gibi değil. Orta şiddetli bir deprem sınıfına girmiş oluyor. Öncü olup olmadığı bilinmiyor. Faydalı bir deprem olarak görülebilir. Ama bu İstanbul'da beklenen 7 büyüklüğündeki depremin şiddetini azaltmaz" diye konuştu.

BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

Deprem İstanbul ve Bursa'nın yanısıra birçok ilde de hissedildi.

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999'da yaşanan depremlerde büyük yara alan Düzce'de deprem olduğu anlayan vatandaşlar kendilerini binalardan dışarı attılar.

Vatandaşlar binalardan çıkarken bazı iş yerlerindeki avizelerde sallanmaya devam etti. Bir çok vatandaş dışarıda hemen yakınlarını aramaya başladı.

ÖNCESİNDE DE SARSINTILAR OLDU

Aynı bölgede önceki gün 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Marmara Denizi'nde gün içinde de saat 12.00'de 2.9; 10.52'de 2.1, 10.32'de 3.6 büyüklüğünde depremler meydana gelmişti.

Emirsultan Meydanında tarihi gün
Emirsultan Meydanında tarihi gün
Korona o ilçeye hiç uğramadı
Korona o ilçeye hiç uğramadı
Karasaban hala revaçta
Karasaban hala revaçta
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası