Bursa
Açık
8.8°
enBursa Haber

Yıldız: BTSO'da vizyon eğitimle başlar

EKONOMİ , 29 Mart 2018 Perşembe, 21:00

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 59. Komite Başkan Adayı Alpaslan Yıldız, 3 Nisan'da yapılacak seçimlere ilişkin görüşlerini enbursa.com'a anlattı. Çalışmalarını "BTSO'da vizyon eğitimle başlar" sloganıyla sürdürdüklerini belirten Yıldız, Oda Başkanı ve yönetiminin bütün üyeleri kucaklaması gerektiğini söyledi. Yıldız, "Bazı sektörler öne çıkmış, biraz korumacı davranılmış" görüşünü dile getirdi.

Yıldız: BTSO'da vizyon eğitimle başlar

"Eğitim ve Öğretim Hizmetleri ile Kursları" kapsayan BTSO 59. Komite'de başkan adaylığını açıklayan Alpaslan Yıldız, seçim sürecini enbursa.com'a değerlendirdi.

Çalışmalar kapsamında saha ziyaretleriyle kurumları ziyaret ederek, taleplerini aldıklarını söyleyen Yıldız, 6-7 ana branşta eğitim kurumları bulunduğunu belirterek, "Bugüne kadar hizmet veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz, ama yeterli görmediğimiz için yeni bir vizyon ve yeni bir heyecanla katkı sunalım diye, ortak paydamız eğitim olduğuna göre bunun için idealist bir ekiple yola çıktık" dedi.

'BTSO'DA VİZYON EĞİTİMLE BAŞLAR'

"BTSO'da vizyon eğitimle başlar, bizim sloganımız bu" diyen Yıldız, eğitim komitesinin Oda'ya yapacağı katkının çok daha anlamlı olacağını ifade etti. Yıldız, şöyle konuştu:

"Bütün komitelerde eğitim grubunun çalışmalarına bağlı olarak faaliyetlerine daha çok artılar eklenmesi mümkün. Biz Oda'ya yeni bir soluk, yeni bir vizyon, yeni bir heyecan katmak arzusundayız. Bursa'da 500'e yakın eğitim kurumu var odaya kayıtlı. Bu eğitim kurumlarının her birinin kendi alanlarıyla ilgili temsil edildiği alt komisyonlar oluşturacağız. Örneğin okul öncesi eğitim kurumlarını temsil eden 10 kişilik bir komisyon, yine o sektörde başarılı, öne çıkan başarılı kurum temsilleri olacak; sürücü kurslarını, özel okulları, liseleri, ana okullarını, bütün kurumları temsil eden komisyonlar olacak. Burada dolayısıyla eğitim politikaları belirlenecek ve bu eğitim politikalarıyla sempozyumlarla, bakanlık yetkililerinin de katıldığı çalıştay ve panellerle gündemi belirlemek istiyoruz. BTSO'nun önderliğinde, hem de TOBB'daki sektörel meclis toplantılarıyla daha da desteklenerek eğitim politikalarını belirlemek konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile bir köprü kurulması anlamında bir çalışma hedefliyoruz. Bu eğitim ve hedeflerin odaya yeni bir vizyon, yeni bir heyecan katacağını düşünüyoruz. Oda'nın yapacağı toplantılar yurt içi ve yurt dışı teknik gezileri, eğitim içerikli toplantıları, hatta yurtdışından da misafirler davet edilebilir. Yurt dışında eğitimle ilgili başarılı olmuş ülkeler gibi farklı vizyoner projelerimiz olacak."

Alpaslan Yıldız, "Nasıl bir BTSO, nasıl bir Başkan?" sorusuna da şöyle yanıt verdi:

'BİRAZ KORUMACI DAVRANILMIŞ'

"Bu bir demokratik yarış, komite seçimleri tamamlandıktan sonra 133 Meclis üyesi seçilecek. Bu Meclis üyelerinin yarıdan bir fazlasını alan aday başkan olacak. Kim seçilirse, biz de eğer seçilirsek destek veririz. Bir önyargımız yok, ancak seçilecek başkanın bütün üyeleri kucaklaması lazım. Bütün sektör temsilcilerinin gerçekten sadece Oda'ya aidat ödeyen bir üye kimliğinden çıkartılması lazım. Her üyemiz değerli bu bakımdan. Oda'nın üyeleriyle sağlıklı bir iletişim kurulmasını bekliyor ve arzu ediyoruz. İkincisi projelerin biraz daha yere basan projeler olması lazım, somut değerler taşıması lazım. Başkan'ın asli görevleri bellidir, öncelikle üyelerin hak ve sorumluluklarını ve menfaatlerinin sağlanması gerekir ve üyelerin faaliyetleri ile ilgili konularda gelişme sağlanması lazım. Onun dışındaki projeler, örneğin bakanlığın ya da hükümetin veya daha farklı kurumların yapması gereken projeler konusunda biraz daha imtina edilmesi gerekiyor. Geçmiş dönemde bunları gördük. Proje açıklandığı zaman, evet heyecan veren projeler oluyor ama uygulanabilir olması ve insan odaklı olması çok önemli. Çünkü biz sahada gezerken, 'Kanuni zorunluluk olmasa niye Oda'ya üyeyim, bilmiyorum" diyenler var. "Sadece aidat için kapım çalınıyor, onun dışında ben Oda'dan hiçbir destek görmedim" diyen üyeler var. İkili ilişkilerden dolayı birkaç sektör temsilcisi memnun, bazı sektörler öne çıkmış, ki biraz korumacı davranılmış anladığım kadarıyla, fuarda olsun yurt içi yurt dışı programlarda olsun o kesimlere öncelik verilmiş. Biz bunun böyle olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Oda'da, ki 63 komitenin hepsi çok değerli, her sektör temsilcisinin dinlenilmesi ve kamuoyuna doğru mesajlar verilmesi gerektiğini düşünüyoruz."

Yeni Zelanda'da camiye böyle saldırdı!
Yeni Zelanda'da camiye böyle saldırdı!
'Kirli hava sigaradan daha öldürücü'
'Kirli hava sigaradan daha öldürücü'
Meteoroloji artık "polen" tahmini de yapacak
Meteoroloji artık "polen" tahmini de yapacak
Mudanya Çocuk Meclisi ilk başkanını seçti
Mudanya Çocuk Meclisi ilk başkanını seçti