Bursa
Açık
9.1°
enBursa Haber

Yıldırım Metrosu'nun temeli seçimden önce atılacak

BURSA , 30 Mart 2018 Cuma, 11:04

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Metrosu'nun temelini seçime kadar atmayı planladıklarını söyledi. Aktaş, metro projesine merkezi hükümetten destek almayı planlıyor. Bu amaçla da bugün Ankara'da temaslarda bulunuyor.

Yıldırım Metrosu'nun temeli seçimden önce atılacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, trafik sorununun çözümü için kavşak düzenlemelerinin devam ettiğini belirterek, "Asıl altın vuruş 2019 ve sonrası için" ifadelerini kullandı.

OLAY TV'de yayınlanan "Olay'ın İçinden" programında İhsan Aydın'ın sorularını yanıtlayan Başkan Aktaş, Yıldırım'a yapılması planlanan metro projesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Karayolları Genel Müdürlüğü ve Altyapı Genel Müdürlüğü ekipleriyle birlikte mevcut avam proje üzerinde fizibilite çalışmaları yapılıyor. 6.2 kilometrelik hattın ihalesini önümüzdeki yerel seçime kadar sorunsuz gerçekleştirip, kazmayı da vurmak istiyoruz. İnşallah, gönlümüzün arzu ettiği, Yıldırım Metrosu'nun ihalesini sorunsuz gerçekleştirip, seçime kadar da temelini atmak istiyoruz."

ANKARA DESTEK VERECEK Mİ?

Hazırlıklarına Recep Altepe döneminde başlanan Yıldırım Metrosu projesinde en önemli sorun mali kaynak. Bursa bu konuda merkezi hükümetten destek bekliyor.

BAŞBAKAN 'DESTEK OLACAĞIZ' DEDİ,

CUMHURBAŞKANI 'PARAYI BURSA BULACAK' DEDİ

Başbakan Binali Yıldırım, AK PARTİ İl kongresi için geldiği 25 Şubat'ta Başkan Aktaş'ın talebine "Bu konulara vakıfım. Hakan Bey (Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu) Ankara'da beni bilgilendirdi. Metronun gerekliliğini biliyoruz, destek olacağız, siz proje çalışmalarına devam edin." demişti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçtiğimiz günlerde Bursa milletvekilleriyle yaptığı görüşmede, "Para yoksa, kıyamet kopmuş o zaman. Bursa bu yatırımın parasını kendi bulacak" dediği belirtilmişti.

Yıldırım Metrosu'na Ankara'dan finansal destek gelmemesi halinde 3 seçenek var: Büyükşehir Belediyesi'nin öz kaynağı, dış finans ya da yap-işlet-devret modeli...

16 yaşında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi
16 yaşında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi
'Kirli hava sigaradan daha öldürücü'
'Kirli hava sigaradan daha öldürücü'
Kim'in kimi taklit ettiği ortaya çıktı
Kim'in kimi taklit ettiği ortaya çıktı
WhatsApp'ın kurucusundan Facebook uyarısı
WhatsApp'ın kurucusundan Facebook uyarısı