Bursa
Çok Bulutlu
10.4°

Yıldırım'da kentsel dönüşüm hızlanacak!

BURSA , 18 Şubat 2020 Salı, 13:41

Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, ilçenin asıl gündeminin "imarsız yapılaşma" olduğunu belirterek, planlar üzerinde geri dönülmeyecek özellikte çalışmalar yaptıklarını söyledi. Yılmaz, Yıldırım Belediyesi'nin kentsel dönüşümde yol gösterici olacağını, hızlı bir dönüşüm süreci için çalıştıklarını bildirdi.

Yıldırım'da kentsel dönüşüm hızlanacak!

Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, enbursa.com'da Turuncu Koltuk'un konuğu oldu.

enbursa.com Yazarı Selahattin Adıgüzeller'in sorularını yanıtlayan Yılmaz, görevdeki ilk yılı mali disiplin ve kent disipline ayırdıklarını belirterek, "İlçemizde temel belediyecilik çalışmaları alanında çok yoğun bir talep var. Vatandaşımızdan gelen talep doğrultusunda Yıldırım'da 2020'yi fen işleri yılı ilan ettik" dedi.

Yıldırım'ın birinci gündeminin imarsız yapılaşma olduğunu kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

'6 MAHALLEDE 25 BİN HİSSEDAR VAR'

."Yıldırım'ın yaklaşık üçte birinde hem kaçak yapılaşmayla ilgili sıkıntılar var, geçmişten gelen, hem de imarsız kentleşme, tapulandırmayla ilgili, planlarla ilgili ciddi sıkıntılar var. 2019 yılında biz bununla ilgili ciddi adımlar attık. Bu tip problemler sadece belediyelerin, bilhassa ilçe belediyesinin eliyle çözülebilecek sıkıntılar değil. Ankara'nın da mutlaka desteği olması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımızı Bursa'da ağırladığımızda riskli bölgelerdeki durumu izah ettim. 6 mahallemizde 25 bin hissedar var. Bu bölgelede planlama çalışması yürütüldü.

'PLANLARDAN GERİ DÖNÜLMEYECEK'

Bu çalışmada ufak tefek revizeler yaparak buranın uygulamasını yapacağız. Burada birtakım değişiklikler yapıyoruz şu anda. Plan değişikliklerinin kalıcı hale gelmesi için kanuni birtakım düzenlemeler ve destekler gerekiyordu. İmar Kanunu çıktığında da bizim bu taleplerimizi karşılayacak kısmen bazı hususlar vardı. İnşallah yapacağımız imar uygulamalarıyla birlikte planlardan geri dönülecek durumlar oluşmaz."

Yıldırım'da kentsel dönüşüm konusuna yeni bir perspektifle yaklaştıklarını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

'BELEDİYE YOL GÖSTERİCİ OLACAK'

"Belediyenin müteahhitlik yapmasından ziyade biz vatandaşımız için yol gösterici ve teminat olalım, özel sektörümüz bu bölgelerde çalışmalar yapsın istiyoruz. Bunu da bütün bir mahalleyi ele alacak şekilde değil de daha küçük, ada bazında, 2-3 bin metrekarelik alanlarda ödnüşüm; hem oradaki vatandaşımızın sayısının az olması açısından daha kolay anlaşılabilir bir boyuta getiriyor, hem de parsel bazlı olmaktan kurtarıyoruz. Ne parsel bazlı ne mahalle bazlı, orta ölçekte, hızlı da dönüşmesi gerekiyor, deprem gerçeği söz konusu. Dolayısıyla bu minvalde çalışıyoruz. Tabii sektörün biraz daha canlanmasıyla birlikte ben kentsel dönüşümün Yıldırım'da hızlanacağını düşünüyorum. Piyasanın stabil hale gelmesi lazım. Maliyetler hekes tarafından doğru bir şekilde görüldüğünde inşaat sektörü tekrardan hızlanacaktır."