Bursa
Çok Bulutlu
5.7°
enBursa Haber

Yetersiz uyku obeziteye neden olabilir

SAĞLIK , 01 Haziran 2018 Cuma, 17:00

Uzun süre uykusuz kalan bireylerde yoğun baş ağrısı, sinirlilik hali, dikkat dağınıklığı ve motivasyon kaybı görülebildiği gibi obezite eğilimi de yaşanabiliyor.

Yetersiz uyku obeziteye neden olabilir

İzmir Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ruhan Aşkın Uzel, "Süt, marul, melisa çayı gibi gıdalar tüketilmeli. Daha zinde bir beyin ile güne başlamak ve iş temposunu yönetebilmek için sağlıklı ve yeterli beslenilmeli, düzenli ve yeterli uyunmalı, planlı bir iş yükü oluşturulmalı" diyor. Kas yapım ve onarım faaliyetlerinin uyku halindeyken gerçekleştiğine dikkat çeken Uzel, uyku problemi yaşayan kişilere rahat bir uyku sağlayacak besin önerilerinde bulundu:

Uyku için hangi gıdalar faydalı?

  • Uykuya çok yakın bir saat olmamak şartıyla süt içilebilir. Sütte bulunan triptofan aminoasiti, uykuya daha rahat dalmayı sağlar.
  • Bu olumlu etki muz, bal, badem, ceviz gibi kuruyemişlerden ya da tahıl ürünlerinden uygun miktarda tüketildiğinde de görülebilir.
  • Yine uyku düzenleyici etkiye sahip olduğu için marul tüketilebilir.
  • Yatmadan önce tüketilen 5-6 yaprak marul düzenli ve kaliteli bir uyku sağlar.
  • Özellikle akşam yemeğinde daha az yağlı besinleri tüketmek ve sık ara öğünlü bir beslenme tarzını benimsemek çok önemli. Böylece vücut enerji ve metabolizma dengesini daha iyi kurar ve uyku düzenini sağlar.
  • Hızlı yemek yenmemelidir. Çünkü hızlı yemek kandaki şeker seviyesinde ani dalgalanmalara yol açabilir, sindirim bozukluğuna neden olabilir. Melisa ve papatya başta olmak üzere bitki çayları da uyku için olumlu etki gösterir.