Bursa
Açık
9.1°
enBursa Haber

Yerli aşı dönemi başlıyor

SAĞLIK , 31 Mart 2018 Cumartesi, 15:53

Başbakan Binali Yıldırım, "Tetanoz, difteri gibi aşıları artık 2019'dan itibaren Türkiye'de üreteceğiz" dedi.

Yerli aşı dönemi başlıyor

İzmir'de Ödemiş Devlet Hastanesi'nin açılış töreninde konuşan Yıldırım, önceliklerinin hep insan olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"İzmirli olmaktan, bu ülkenin vatandaşı olmaktan şu ay yıldızlı bayrağın altında yaşamaktan gurur duyuyoruz. İnsan deyince en önce sağlık akla geliyor. Sağlık hizmeti almak hepimizin en temel hakkıdır bacılarım, kardeşlerim. Devletin de görevi vatandaşa en iyi sağlık hizmetini vermektir. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'ın size selamını getirdim. Bu gerçekten hareketle insanımıza gelişmiş sağlık hizmeti vermek için büyük bir değişim, dönüşüm başlattık. Sağlık alanında sağlık alanında çok önemli değişiklik, dönüşüm yaşadık."

'YATAK SAYISINI 108 BİNE ÇIKARDIK'

AK Parti hükümetleri döneminde sağlık sektöründe büyük hizmetler yapıldığını ifade eden Yıldırım, şu bilgileri verdi:

"15 yıl içinde yatak sayısını 18 binden 108 bine çıkardık. 481 olan acil servis sayısını 2 bin 137'ye, 600 olan ambulans sayısını 4 bin 921'e çıkardık. İşte hizmetin adı bu. Artık vatandaş hastaneye gitmeden randevu alabiliyor. Avrupa'nın tamamından daha fazla altıncı seviye dijital sağlık hizmeti veriyoruz. Yenidoğan taramalarına 5 yeni tesis daha ilave ettik. Bebeklerimiz için çocuklarımız için dünyada ilk kez karekod destekli aşı takip sistemini hayata geçirdik. Engelsiz sağlık iletişim merkezi ile engelli vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişimindeki bütün engelleri ortadan kaldırdık. Biz sizlerle gurur duyuyoruz."

'AŞILAR TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK'

Yıldırım, sağlıkta Teletıp Sistemini hayata geçirdiklerini, artık Ödemiş'te çekilen bir tıbbi görüntünün ülkenin her yanında görüntülenebildiğini, ambulansta çekilen EKG'yi hekimlerin aynı anda yorumlayabildiğini, durmayacaklarını ve yola devam edeceklerini aktardı.

"Tetanos, difteri gibi aşıları artık 2019'dan itibaren Türkiye'de üreteceğiz" ifadelerini kullanan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"İlaç sektöründe attığımız adımlarla 6 milyar liralık tasarruf sağlayacağız. Yerlileştirme projesiyle bugün tüketilen her kutu ilacın yüzde 80'ini kendimiz üretiyoruz. Tıbbi cihaz, görüntüleme cihazı üretimi ile ilaç üretimi ile birlikte yerli sanayimize 6 milyar 900 milyon katkı sağlamış olacağız. Böylelikle ilaç sanayimizin biyoteknoloji ürünlerinde bir global üs haline geleceğimize inanıyorum."

16 yaşında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi
16 yaşında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi
Yeni Zelanda'da camiye böyle saldırdı!
Yeni Zelanda'da camiye böyle saldırdı!
15 ünlüden 'Hey Onbeşli' ağıdı
15 ünlüden 'Hey Onbeşli' ağıdı
Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (19 Mart Salı)
Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (19 Mart Salı)