Bursa
Açık
28.7°

Yeni yasa işten çıkarmayı teşvik mi ediyor?

EKONOMİ , 10 Nisan 2020 Cuma, 07:50

AKP'nin hazırladığı yasa teklifi patronların 3 ay boyunca işçi çıkarmasını engelliyor. Ancak yasak yasa çıkınca başlayacak. Eğer yürürlük tarihi öne çekilmezse işverenler işten çıkarma yarışına girebilir.

Yeni yasa işten çıkarmayı teşvik mi ediyor?

Yeni torba yasa teklifine göre patronlar 3 ay boyunca işçisini işten çıkaramayacak. Ancak bu madde, kanun çıktıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yürürlük maddesi taslağın kamuoyuna açıklandığı güne, yani 8 Nisan 2020 veya daha önceki bir tarihe çekilmezse, patronların bugünden başlayarak yasağın başlayacağı güne kadar adeta işçi çıkarma yarışına girmelerinden endişe ediliyor. Yeni düzenlemeyle ayrıca iş kanununa ilk kez patronların çok istediği ücretsiz izne gönderme maddesi de ekleniyor.

HASTA İŞÇİ KAPI ÖNÜNE

Torba yasa teklifinin 5'inci maddesine göre, işçilerin iş sözleşmeleri, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay süreyle feshedilemeyecek. İşveren işçisini sadece, 'işçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun sağlık kurulunca saptanması durumunda' işten çıkarabilecek.

İşverenler, yasak nedeniyle işten atamadığı işçisini ücretsiz izne gönderebilecek. Ücretsiz izne gönderilen işçilere İşsizlik Sigortası Fonu'ndan günlük 39.24 TL (Aylık 1.177 TL) ücret desteği verilecek. 3 aylık fesih yasağı Cumhurbaşkanı tarafından 6 aya kadar uzatabilecek.

YÜRÜRLÜKTEN ÖNCE AT

Taslağa göre 3 aylık işten atma yasağı, düzenlemenin yasalaştığı tarihte başlayacak. Bunun için de yasa teklifinin TBMM'ye sunulması, komisyonlarda görüşülmesi, Meclis Genel Kurulu'nda tartışılıp son halinin verilmesi, Cumhurbaşkanı'nın inceleyip onaylaması ve son olarak Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor.

Bu da en hızlı halinde bile bir hafta 10 günlük bir süre gerektiriyor. Yürürlük maddesi, 3 aylık yasak maddesinin kamuoyunda ilk duyulduğu tarih olan 8 Nisan 2020'ye çekilmemesi halinde, yasağa yakalanmak istemeyen patronların işçilerini furya halinde işten çıkarmalarından endişe ediliyor.

Çünkü yasa çıkmadan önce işçi çıkarmak serbest, yürürlüğe girdikten sonra yasak olacak.

Yüzlerce kelebek kayda alınıyor
Yüzlerce kelebek kayda alınıyor
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?
Hollywood'un en çalışkan isimleri belli oldu
Hollywood'un en çalışkan isimleri belli oldu
Refüje çarptı, karşı şeride geçti
Refüje çarptı, karşı şeride geçti