Bursa
Parçalı Bulutlu
31.9°

Yeni düğün düzenlemesi Bursalıları ikiye böldü

BURSA , 27 Ağustos 2020 Perşembe, 16:26

Nişan, sünnet ve kına gecesi gibi etkinliklerin iptal edilmesi, düğün ve nikah sürelerinin ise 1 saatle sınırlandırılması Bursalıları ikiye böldü. Bazı vatandaşlar kararı desteklerken bazıları da gelin ve damadın takı mağduriyetini gündeme getirdi...

Yeni düğün düzenlemesi Bursalıları ikiye böldü

Korona virüs vaka sayılarının artması ve son zamanlarda medyaya yansıyan sosyal mesafesiz ve maskesiz düğünler bakanlıkları harekete geçirdi.

İçişleri Bakanlığı, 26 Ağustos'tan itibaren aralarında Bursa'nın da bulunduğu 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinlikleri yasakladı.

Yapılacak olan düğün ve nikahlar ise en fazla 1 saat içerisinde tamamlanacak.

Düğün salonlarına da yeni düzenleme geldi. Yapılan 1 saatlik etkinlikte, sandalye ve koltuk düzeni fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans, oyun ve pist alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

Aynı düzenleme kapsamında, düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisinin yapılması da durduruldu.

Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanırken, her nikah merasiminde en az bir kamu görevlisi ile denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

Bursalılar yeni düzenlemeyi, enBursa.com'a değerlendirdi.

Karardan memnun olanlar da var, gelinle damadın düğün takılarından mağdur kalacağını savunanlar da...