Bursa
Parçalı Bulutlu
12.2°
enBursa Haber

Yeni dönemin ilk soru önergesi Karabıyık'tan

GÜNCEL , 12 Temmuz 2018 Perşembe, 12:34

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 27. Dönem başladı, yeni Kabine iş başı yaptı. Yeni dönemin ilk yazılı soru önergesi de CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık'tan geldi.

Yeni dönemin ilk soru önergesi Karabıyık'tan

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Meclis Başkanlığına Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Önerge şöyle:

"Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan iş kazaları ve işçi ölümleri ne yazık ki her geçen yıl artarak devam etmektedir. Temmuz ayında yayınlanan ve basına yansıyan iş kazaları raporuna göre 2018'in ilk altı ayında Türkiye'de en az 907 işçi, Bursa'da ise 33 işçi çalışırken hayatını kaybetmiştir. Bu ölümlerin çoğunlukla inşaat, taşımacılık ve tarım iş kollarında olduğu görülmektedir. İşçilerin sağlığı ve güvenliği için denetim ve yaptırımlar olmasına rağmen iş kazalarının önüne geçilememiştir; fazla mesai saatleri, gerekli kuralların uygulanmaması ve denetim eksikliği nedeniyle iş kazaları ve işçi ölümleri yaşanmaya devam etmektedir.

Bu bağlamda;

1. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı'nın iş kazalarını ve işçi ölümlerini önleyici çalışmaları nelerdir?

2. Bu önleyici çalışmalar ve yaptırımlar neden iş kazalarını engelleyememektedir?

3. İş kazalarının önüne geçilememesinin sebebi denetim eksikliği midir?

4. İş yerlerinin bu hususta denetimi nasıl ve ne sıklıkta yapılmaktadır?

5. İş yerlerinin ihmallerinden kaynaklanan kazalar ile ilgili hangi yaptırımlar uygulanmaktadır?

6. Seçim bölgem Bursa başta olmak üzere Türkiye genelinde son 1 yılda kaç iş kazası yaşanmış ve bu kazaların kaçı ölümle sonuçlanmıştır?

7. Ölümle sonuçlanan kazalarda, söz konusu firma, şirket, kurum ve/veya kişi hakkında hangi cezai işlemler uygulanmıştır?"

Yazılı soru önergesi, Anayasaya göre, Meclis'in denetim fonksiyonlarından biri. Son Anayasa değişikliğiyle sözlü soru önergesi kaldırılmıştı.

Sovyetler'in kayıp denizaltısı bulundu
Sovyetler'in kayıp denizaltısı bulundu
Çingene Kızı mozaiğine yoğun ilgi
Çingene Kızı mozaiğine yoğun ilgi
Bahar meyveleri tezgahta!
Bahar meyveleri tezgahta!
Ayı dehşeti! İşte çocuklara böyle saldırdı
Ayı dehşeti! İşte çocuklara böyle saldırdı