Bursa
Parçalı Bulutlu
26.5°

Yazlıklar elde kaldı!

EKONOMİ , 21 Temmuz 2020 Salı, 10:18

Corona virüs salgınının en çok etkilenen sektörlerin başında gelen AVM mağazaları, düşen ziyaretçi sayısı nedeniyle ikinci kapatma listesini hazırladı. Hazır giyimciler, 2020 yaz sezonu için hazırlattıkları koleksiyonları kutulardan hiç çıkarmadan depolarda bekletiyor. Kapanacak mağazalarla ilgili bilgi veren Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, "Şimdi ikinci kapatılacak mağaza listesi hazırlanıyor. Verimsiz olduğunu düşündükleri, AVM yönetimleriyle kirada, genel giderde anlaşamadıkları yerlerde mağazaları kapatacaklar" dedi.

Yazlıklar elde kaldı!

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, "Pandeminin başladığı mart itibariyle kışlık malın önemli bölümünü satamadık, yazlıkları da satamadık. Birçok perakendeci yeni sezon malını 'gösterip eskitmeyeyim, seneye yeni ürün, olarak satarım' düşüncesiyle satışa sunmadı.

Dolayısıyla perakendeciler gelecek yıla daha az mal yaptıracaklarından konfeksiyon üreticileri sıkıntı yaşayacak" dedi.

Hürriyet'in haberine göre, Antalya ve İstanbul başta olmak üzere yabancı turistlerin alışveriş yaptığı AVM'lerde satışların tahminlerin ötesinde düştüğünü, yüzde 20-25 etkilenir sanılırken bu oranın yüzde 70-80'e ulaştığını belirten Öncel, pandemi sonrası AVM'lerde gelinen durumu şöyle anlattı:

EVE ALIŞVERİŞ VAR

"Elektronikte işler gayet iyi gidiyor. Ev eşyalarında, bahçe mobilyalarında ve diğer mobilyada iyi, ev için alışveriş yapıyoruz ama üste başa almıyoruz. Önümüzdeki süreçte ev ve araba taksitleri perakendenin satışlarını daha da etkileyecek görünüyor çünkü insanlar ev, araba aldılar. Boğazlarından kısmayacaklarına göre üst baştan kısacaklar.

Ayrıca hala deneme kabinlerinden korktukları için hazır giyim almaya gelmiyorlar. Bu nedenle kışlık malın önemli bölümünü satamadık, yazlıkları da satamadık.

Bazı mağazalar, yeni sezon malların bir bölümünü kutularından hiç çıkarmadılar, gösterip eskitmeyeyim, seneye yeni ürün, diye satarım düşüncesiyle. Dolayısıyla önümüzdeki yaz sezonuna üretim yapacak tekstil konfeksiyoncularda sıkıntı olacak çünkü perakendeci az mal yaptıracak."