Bursa
Açık
30.4°

Yargıda adli tatil yarın başlıyor

GÜNCEL , 19 Temmuz 2020 Pazar, 20:51

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil yarın başlıyor. Ancak tatil boyunca nöbetçi mahkemeler, tutuklusu ve acil nitelik taşıyan davalara bakacak. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek.

Yargıda adli tatil yarın başlıyor

Adli tatil başlıyor. Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil yarın başlayacak. Ancak acil işler için nöbetçi mahkemeler açık olacak.

Adli tatil boyunca adliyelerde görev yapacak nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara bakacak. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek.

Yüksek yargı organları Danıştay ile Yargıtay'da da nöbetçi heyetler görev yapacak. Danıştay'da görev yapacak nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca "yürütmenin durdurulması" taleplerini karara bağlayacak.

Yargıtay'da da ceza ve hukuk olmak üzere iki nöbetçi daire görev alacak. Ceza dairesi, tutuklu sanıklarla ilgili dosyalara bakacak.

Anayasa Mahkemesi ise adli tatil kapsamına girmiyor. FETÖ darbe girişimine ilişkin kimi davalar adli tatilde de görülmeye devam edilecek.

Öte yandan adli tatil, 31 Ağustos'ta sona erecek.