Bursa
Az Bulutlu
25.7°

'Yaren Leylek' Prag'da

BURSA , 17 Ocak 2020 Cuma, 11:42

Bursa'nın Karacabey ilçesinde yer alan Avrupa Leylek Köyü Eskikaraağaç'ta balıkçı Adem Amca ile Yaren Leylek'in hikayesinin konu edildiği film Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen yarışmada finale kalmıştı. Yarışma bugün sonuçlanacak.

'Yaren Leylek' Prag'da

Balıkçı Adem Amca ile Yaren Leylek'in hikayesinin konu edildiği film Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag'da düzenlenen yarışmada finale kalan 3 eserden birisi olmuştu.

Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Leylek Köyü Eskikaraağaç'ta La fontain masallarını aratmayan Adem Amca ve Yaren Leylek hikayesi bu yıl filme alınmış ve leylek köyünde yapılan gala ile büyük beğeni toplamıştı.

Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş'in ortaya çıkardığı 8 yıllık dostluğun kahramanları olan Balıkçı Adem Yılmaz ve Yaren ismini verdiği leyleği, leyleklerin köye gelmesi ile birlikte muhteşem görüntülere sahne olmuştu. Eskikaraağaç Leylek Köyünde balıkçılıkla geçimini sağlayan Adem Amca her sabah göle açılırken Yaren Leylek'te onunla birlikte balığa çıkıyor ve birlikte balık tutmuştu.

4 yıl boyunca yerli ve ulusal basında büyük ses getiren hikâye, bu yıl Karacabey Belediyesi katkılarıyla belgeselci Burak Doğansoysal tarafından filme alınmış ve katıldığı ilk festival olan Prag Film Ödülleri'nde finale kalan 3 eserden biri olmayı başarmıştı.

Belgesel kategorisinde birincilik ödülü bugün açıklanacak.

Heyecanlı bekleyiş öncesi Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, hikayeyi fotoğraflayan Alper Tüydeş, yönetmen Burak Doğansoysal ve Yaren Leylek ile birlikte hikayenin kahramanı olan Adem Yılmaztörene katılmak için ÇEk Cumhuriyeti'ne gitti.

Adem amca ve beraberindekilerin Prag yolculuğu ve anılarını yine Alper Tüydeş fotoğrafladı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Yarışmanın sonucu heyevcanla bekleniyor.