Bursa
Açık
23.2°

Yapay kaleye 400 bin TL'lik asansör

GÜNCEL , 20 Temmuz 2020 Pazartesi, 10:01

Açılışı 2015 yılında dönemin Başbakanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Ankara'nın Keçiören İlçesindeki yapay Estergon Kalesi'ne binlerce liralık asansör yapıldığı ortaya çıktı.

Yapay kaleye 400 bin TL'lik asansör

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre Kamu İhale Kurumu'nun açıkladığı bilgilere göre, AK Partili Keçiören Belediye Başkanlığı'na bağlı Fen İşleri Müdürlüğü, 'Estergon Kalesi asansör yapım işi' adı altında 5 Haziran'da ihale düzenledi. İhaleye üç şirketin katıldığı belirtilirken 481 bin TL teklif veren Arez Yapı Mühendislik İnşaat Şirketi'nin ihaleyi kazandı.

AK Partili belediye ile şirket arasında 25 Haziran tarihinde sözleşme imzalandı. Keçiören Belediyesi, asansörün 90 gün içerisinde de tamamlanması gerektiğini belirtti.

Estergon Kalesi, Keçiören Belediyesi tarafından "Estergon Türk Kültür Merkezi" adıyla kullanılıyor. İnşaatı tam altı yıl süren kalenin Macaristan'daki Estergon Kalesi'nin bir replikası olarak inşa edildiği açıklandı. Kalenin açılış törenine dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin bakanları da katıldı.