Bursa
Açık
enBursa Haber

Yanardağ ne varsa yakıp geçiyor

DÜNYA , 10 Haziran 2018 Pazar, 13:50

Fuego Yanardağı'ndan sıcak kaya ve tortu akmaya başladığını, çamur, su ve volkanik maddeden oluşan akıntının, yağmurlar tarafından beslendiği ve geçtiği vadilerde ağaçları yok ettiği bildirildi.

Yanardağ ne varsa yakıp geçiyor

Guatemala'daki Fuego Yanardağı'ndan sıcak kaya ve tortu akmaya başladığı bildirildi. Guatemala Sismoloji ve Volkanoloji Enstitüsü, çamur, su ve volkanik maddeden oluşan akıntının, yağmurlar tarafından beslendiğini ve geçtiği vadilerde ağaçları yok ettiğini bildirdi.

Enstitünün Başkanı Eddy Sanchez, faaliyeti azalsa bile Fuego Yanardağı'nın oluşturduğu risklerin devam ettiğini söyledi.Akıntının Panaleon Nehri'nde su seviyesini yükseltmesi nedeniyle Santa Lucia Cotzumalguapa bölgesinden 72 kişinin tahliye edildiği belirtildi.

RESMİ ARAMA ÇALIŞMALARI BİTTİ
Patlamadan sonra kaybolanları resmi arama çalışmaları dün sona ererken, San Miguel Los Lotes dahil bazı bölgelerde gönüllülerin kayıpları aramayı sürdürdüğü ifade edildi.Guatemala'da 4 binden fazla kişi, geçen haftaki patlamadan bu yana barınaklarda kalıyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI
Ülkede 110 kişinin hayatını kaybettiği afete karşı yetkililerin zamanında önlem almadığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.Yetkililerin, yanardağdaki hareketliliği geçen pazar sabahı fark ettiği ancak tahliye kararı almadığı belirtiliyor.Yanardağdaki patlamalardan 1,7 milyon kişinin etkilendiği tahmin ediliyor.