Bursa
Açık
24.7°

Yabancı para zorunlu karşılık oranlarında artış

EKONOMİ , 18 Temmuz 2020 Cumartesi, 10:33

Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm bankalar için tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırdı.

Yabancı para zorunlu karşılık oranlarında artış

Merkez Bankası, yabanci para zorunlu karşılık oranlarını 300 baz puan artırdı. Karar, Normalleşme sürecinde finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla alındı.

Söz konusu karar ile piyasadan 9.2 milyar dolar tutarında döviz ve altın cinsinden likidite çekilecek.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Koronavirüs (Covid-19) salgınının olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla 17 Mart 2020 tarihinde açıklanan tedbirler çerçevesinde; reel kredi büyüme koşullarını sağlayan bankalar için yabancı para zorunlu karşılık oranları 500 baz puan indirilmiş, 5,1 milyar ABD doları karşılığı likidite serbest bırakılmıştı. Buna ek olarak, reel kredi büyüme koşullarını ilk defa sağlayan bankalara yaklaşık 9,2 milyar ABD doları karşılığı likidite verilmiş, böylece bankacılık sistemine toplam 14,3 milyar ABD doları karşılığı likidite sağlanmıştır. Bu defa, normalleşme sürecinin bir parçası olarak, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm bankalar için tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırılmasına karar verilmiştir. Alınan bu kararla, piyasadan yaklaşık 9,2 milyar ABD doları tutarında döviz ve altın cinsinden likidite çekilmesi beklenmektedir. Söz konusu değişiklik, tesisi 24 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak olan 10 Temmuz 2020 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır."