Bursa
Açık
20.1°
enBursa Haber

Volkswagen'e bir davet daha! Hani Bursa'ya geliyordu?

EKONOMİ , 25 Haziran 2019 Salı, 15:33

Türkiye'de otomobil fabrikası kurmayı düşünen Volkswagen'e İzmir'in ardından bir davet daha geldi. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, sosyal medya üzerinden Volkswagen'i Filyos Endüstri Bölgesi'ne davet etti.

Volkswagen'e bir davet daha! Hani Bursa'ya geliyordu?

Volkswagen'in yeni fabrikası için Türkiye'yi tercih ettiği, ancak henüz kesin kararını veremediği bilgisinin gazetelerde yer alması üzerine sosyal medyadaki kişisel hesabından bir açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, dev şirketi Zonguldak'a davet etti.

"Volkswagen Türkiye'ye yatırım yapmayı düşünüyor. Biliyorsunuz büyük liman inşaatı hızla ilerliyor. Arkasında endüstri bölgesi var. Otomobil pazarına yakınlık açısından Marmara Bölgesi'nde sayılırız. Almanya'da 600 bin Zonguldaklının varlığından söz ediliyor. Almanya'ya direk uçak seferleri yapılan Türkiye'de tek yer Çaycuma. Yıkılan Çaycuma Köprüsünü Almanlar yapmış. Çaycuma'da kağıt fabrikasını Almanlar yapmış. Otomobil fabrikası için Türkiye'de buradan daha uygun bir yer seçimi düşünemiyorum. Çağrıda bulunuyorum, Volkswagen için yurtdışı ve yurtiçi hep birlikte el ele kampanya yapalım. Var mısınız Vw kümelenmesine?" dedi.

BURSA'DA YER ARADIĞI AÇIKLANMIŞTI?

Eski Başbakan Yardımcısı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK PARTİ Bursa Hakan Çavuşoğlu, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, "Avrupa'nın büyük bir otomotiv üreticisi Bursa'ya fabrika kurmak istiyor. Onun yerini belirleme çalışmaları da sürüyor." demişti.

Volkwagen'in Bursa'da ilgili kurum ve kuruluşlarla temasa geçip, yer arayışına başladığı belirtiliyordu.

TORBALI'DAN DA DAVET VAR

Opel firmasının 1989'da üretime başlayıp 2000'de kapattığı İzmir Torbalı'daki fabrikası da Volkswagen'e önerildi.