Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
9.4°

Virginia Woolf'tan 'Kendine Ait Bir Oda...'

KÜLTÜR-SANAT , 26 Mart 2020 Perşembe, 18:56

enbursa.com'un günün kitap önerisi, Virginia Woolf'un kadın özgürleşmesi hareketinin bilinç savunması olan 'Kendine Ait Bir Oda...'

Virginia Woolf'tan 'Kendine Ait Bir Oda...'

Kadın hareketinin elden düşürmediği önemli kitaplardan biri olan Kendine Ait Bir Oda Virginia Woolf'un belki de anlaşılması en kolay kitabıdır. Çünkü konu çok somuttur. "Kadın ve edebiyat."

Kadının düşünce kültür ve edebiyat dünyasındaki yeri üzerine bir anlatı metni olan bu kitapta Virginia Woolf kadınların bu alandak varlığının ve etkilerinin sorgulanmasına yer verir.

Yazar bu kitabı ile bu sorgulamaya tarihsel ilişkilerin kökenine inip kütüphane raflarında şöyle bir gezindikten ve de kısa bir kadın edebiyatı tarihçesi çıkardıktan sonra esaslı bir yanıt getiriyor.

KİTAPTAN BİR ALINTI

"...kadınları korumaktan vazgeçmemiz lazım, onları farklı işler ve farklı uğraşlarla baş başa bırakın; izin verin ki asker olsunlar, denizci olsunlar otomobil sürsünler, liman işçisi olsunlar..."Kadınlık korunmaya muhtaç bir varoluş olmaktan çıkınca her şey olabilir"

VIRGINIA WOOLF KİMDİR?

1882 yılının 25 ocak tarihinde doğan Virginia Woolf, edebi akım olarak modernizmin içinde görülen ve feminizm hareketinin ilk temsilcilerinden sayılan bir sanatçıdır. Virginia Woolf'un 1929 tarihli "Kendine Ait Bir Oda" feminist hareketin klasik bir kitabı olarak kabul edilir.

25 Ocak tarihinde Kensington, Middlesex, İngiltere'de doğan Virginia Woolf 59 yaşında, 28 Mart 1941 yılında hayatını kaybetmiştir. 1882'de Londra'da dünyaya gelen Virginia Woolf, Victoria devri'nin tanınmış yazarlarından Sir Leslie Stephen'ın kızıydı.