Bursa
Açık
22°

Venezuela'da kritik saatler

DÜNYA , 30 Nisan 2019 Salı, 18:36

Darbe girişimine destek veren ve zırhlı araçları çalan askerlerin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Venezuela'da kritik saatler

Ocak ayında kendisini Geçici Devlet Başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido halka "Özgürlük Operasyonu" adını verdiği darbe girişiminin son aşamasını başlatma, orduya da kendisine destek olma çağrısı yapmıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada ordu komutanlarıyla konuştuğunu ve komutanların kendisine sadık olduklarını söyledi.

Savunma Bakanlığı yetkilileri darbe girişimine destek veren ve zırhlı araçları "çalan" askerlerin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

DEHŞET VEREN GÖRÜNTÜLER

Venezuela ordusuna ait zırhlı araçlar protestocuların arasına daldı...Çok sayıda ölü ve yaralı var. O anlar kameralara da yansıdı.

ASKERLER VE SİVİLLER SOKAKTA

Juan Guaido'nun "sokağa çıkın" çağrısının ardından halk meydanlara döküldü.

Başkent Karakas'ta muhalefetin en önemli figürlerinden olan ve bir süredir hapiste bulunan Leopoldo Lopez ve Guaido Carlota, hava üssünde bir araya geldi. Guaido, daha sonra Plaza Altamira'da Lopez'le birlikte kendisini destekleyenlerin karşısına çıktı. Guaido burada yaptığı konuşmada, "Yıllarca silahlı kuvvetler hakkında konuştuk. Bugün çok açık olarak görülüyor ki silahlı kuvvetler Venezuela halkıyla birlikte. Bu çok açık. Diktatörle beraber değiller" dedi.

Guaido'yu destekleyenler, "Evet yapabiliriz" sloganları attı. Bir megafon yardımıyla destekçilerine seslenen muhalif lider, gösterinin barışçıl olduğunu belirterek, "Anayasamıza uygun olarak, darbeci Maduro'dan ülkemizi kurtarıyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Venezüella'da demokratik olmayan yöntemlerle meşru hükümetleri değiştirme girişimlerine karşıyız" dedi.

Çavuşoğlu, Venezüella'da gerçekleşen darbe girişimi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin demokratik olmayan yöntemlerle meşru hükümetleri değiştirme girişimlerine karşı olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Ülkedeki sorunların diyalog ile çözümünden yanayız. Venezuela halkının daima yanındayız" ifadelerini kullandı.