Bursa
Açık
28.3°

Ve Bursaspor kuruldu!

BURSASPOR , 01 Haziran 2020 Pazartesi, 00:03

Bursaspor Kulübü, kuruluşunun 57'inci yıl dönümünü kutluyor. 1 Haziran 1963'te kurulan Bursaspor Kulübü, 1 kez Süper Lig şampiyonluğu yaşarken, bu sezonla birlikte 2 kez de küme düşme üzüntüsü yaşadı.

Ve Bursaspor kuruldu!

Bursaspor nasıl kuruldu?

1 Haziran 1963... Bursa futbol tarihinin en önemli kilometre taşı... Bursaspor resmen kuruldu. O yıla kadar 2 kez Türkiye şampiyonu çıkaran Bursa amatör futbolu bir bunalım içerisindeydi. Yeni hedefler belirlemek gerekti. 1959'da oluşturulan Türkiye 1. Ligi, ülke için çok büyük heyecandı. Ardından 2. Lig oluşturuldu. Köklü geçmişiyle Bursa da yer almalıydı buralarda. Dönemin unutulmaz Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak Bursa ile temasa geçti.

Önceleri Merinos'un profesyonel yapılması planlanıyordu. Sarı lacivertli yöneticiler bunu uygun görmeyince diğer kulüpler devreye girdi. Ekonomik güçlükler içindeki amatör kulüpler, öğretmen Mehmet Ertan ve milli futbol hakemi Fahir Tezcan'ın önderliğinde birleşerek güçlü bir takım yaratmak için harekete geçtiler. Bu kararı dönemin valisi Fahrettin Akkutlu da destekledi ve ilk toplantı vilayette yapıldı. O sezonu yenilgisiz tamamlayan şampiyon Akınspor temsilcisinin bulunmadığı toplantı, Acar İdman Yurdu, Çelikspor, İstiklal ve Pınarspor yöneticileri ile, Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, Vali Fahrettin Akkutlu ve Bölge Müdürü Mehmet Göral'ın katılımıyla yapıldı.

Kulüpler bu toplantıda birleşme yolunda kesin bir karar aldı. Akınspor da sonradan bu kararı destekledi ve Bursaspor doğdu. Beş yıldızdan yeni bir güneş çıkmış ve Bursa özlediği, layık olduğu ligde mücadele etmeye hak kazanmıştı. Kulüp, renklerini Uludağ'ın beyazı ve ovanın yeşilinden aldı.

'İSMAİL KEMANKAŞ'IN KALEMİNDEN BURSASPOR'UN KURULULUŞU...' OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bursaspor Kulübü'nün kuruluşunun 57'inci yıl dönümü nedeniyle kulübün sosyal medya hesaplarından bu video paylaşıldı.