Bursa
Az Bulutlu
1.7°
enBursa Haber

Vajinismus neden oluşur?

SAĞLIK , 28 Kasım 2018 Çarşamba, 13:21

Demet Çoraklı, "Aklıma Takılanlar"da Vajinismusun görülme nedenlerini Pembemavi Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Can Beyazlı'ya sordu.

Vajinismus neden oluşur?

Vajinismusun görülme sıklığı dünyada %1 iken ülkemizde %10 olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Esra Can Beyazlı, görülme nedenlerini şöyle sıralıyor:

"Toplumun evlilik ve cinsellikle ilgili geleneksel kural ve tutumları, dini inanışları, cinsellikle ilgili eksik ya da yanlış bilgiler, toplumsal olarak kadın ve erkek anatomisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak, cinsellik eğitiminin verilmemesi ve cinselliğin rahat olarak konuşulamaması önemli nedenler arasında görülebilir."

Op. Dr. Esra Can Beyazlı, her yaşta, her meslekte, her konumdaki kadında görülebilen "vajinismus" probleminin altında yatan psikolojik nedenleri; "Oluşan kaygının nedeni, ne yazık ki ülkemizde oldukça yaygın olarak görülen cinsellik ile ilgili mitlerdir. Yanlış, abartılı, eksik ve korku içerikli bilgilerden oluşan bu mitler nedeniyle vajinismuslu kadınlar; cinsel organlarının küçük, dar olduğunu, cinsel ilişkiye uygun olmadığını, kızlık zarının aşılması gereken bir duvar olduğunu ve acı çekeceklerini düşünürler. Ayrıca kız çocuklarını yetiştirildikleri aile ortamında baskıcı baba, pasif anne karakteri, küçük yaşlarda yaşanan istismarlar, eşile ilgili güven sorunları, uyumsuzluklar diğer etmenler olarak çıkar karşımıza." şeklinde aktarıyor.