Bursa
Açık
23.5°

Vadeli dövize sınır geldi

EKONOMİ , 08 Haziran 2020 Pazartesi, 08:05

Yapı Kredi, vadeli döviz mevduatında alt limiti 10 bin dolar olarak belirledi. Vadeli altın hesapları için de 200 gram sınırı getirdi. Diğer bankalar da benzer adımlar atabilir.

Vadeli dövize sınır geldi

Özel bankaları kredi vermeye teşvik etmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) attığı adımlardan sonra Yapı Kredi Bankası, 10 bin dolardan küçük vadeli döviz hesabı açmayacağını duyurdu.

BDDK'nın bankaları kredi vermeye teşvik etmek için geliştirdiği Aktif Rasyo düzenlemesi ilk sonuçlarını verdi. Yapı Kredi müşterilerine gönderdiği bir e-posta ile 13 Haziran'dan itibaren vadeli döviz mevduat hesapları için limit ve minimum süre uygulama kararı aldı.

Müşterilere gönderilen e-postaya göre, banka 10-25 bin dolar ya da muadili döviz kurları aralığındaki yabancı para mevduatları için vadeli mevduat hesap açılışını 3 ay ve üstü olacak şekilde düzenleyecek.

Banka vadeli altın hesapları için de 200 gram sınırı getirdi. Altın hesapları için vade süresi 6 aydan küçük olamayacak. Banka bu miktarlardan küçük mevcut vadeli hesapları 13 Haziran'dan itibaren vade sonunda yenilemeyeceğini duyurdu.

MALİYETLİ HALE GELDİ

Kararı Twitter hesabından yorumlayan Ekonomist Ümit Akçay, "BDDK'nın düzenlemesi, bankalar açısından döviz mevduatı tutmayı maliyetli hale getirdiğinden, kârlılık hedeflerini tutturmak için döviz mevduatını azaltmaya başlıyorlar. Mevduatın kabaca yarısı dövizde, ne kadarı çözülebilir, izlemek lazım" değerlendirmesini yaptı.

Kararın bankacılık otoriteleri ile bilgi paylaşımı yapılmadan alınmasının mümkün görünmediğini belirten uzmanlar, ekonomi yönetiminin bu adımdan haberdar olabileceğini vurgulayıp Yapı Kredi'nın aldığı karara benzer adımları diğer bankaların da hayata geçirebileceğini ifade ediyor.