Bursa
Çok Bulutlu
23°

Uzmanlar uyardı: LGS ve YKS ertelensin

GÜNCEL , 06 Haziran 2020 Cumartesi, 13:29

Koronovirüs nedeniyle ertelenen 2020 Liselere Geçiş Sınavı (LGS ) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için geri sayım sürüyor. Ancak sağlık uzmanları sınavların ertelenmesinde ısrarlı.

Uzmanlar uyardı: LGS ve YKS ertelensin

Koronovirüs bulaşı hızını en aza indirmek için mart ayının son haftasında yüz yüze eğitime ara verildi. Öğrenciler eğitimlerini EBA üzerinden evlerinde sürdürdü. Ancak salgın döneminde eğitime ilişkin en çok konuşulan LGS ve YKS'nin ertelenmesi oldu. Alınan tedbirlerle sınav tarihleri gözden geçirildi ve Liselere Geçiş Sınavı'nın 20 Haziran 2020, Yükseköğretim Kurumları Sınavı 27-28 tarihlerinde yapılacağı duyuruldu. Ancak uzmanlar sınavların ertelenmesinden yana.

Salgının hala devam ettiğini, hatta son günlerde vaka sayısındaki artışın da dikkate alınmasını isteyen Türk Tabipler Birliği, "Kısıtlamaların kaldırılması ile salgında gelişebilecek yeni bir hızlanma olasılığı varken bir sınav tarihi açıklamak uygun değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi yaptığı açıklamalarda şu değerlendirmelere yer verildi:

"Dünya Sağlık Örgütü, pandemi sürecinde kısıtlamaların azaltılması için en az 14 gün süre ile yeni olgu sayısının değişmemesi ya da azalması ve ölüm sayısının düzenli şekilde azalmasının dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Ne yazık ki ülkemizde bu kriterler dikkate alınmadan önlemler gevşetilmiş ve Liselere Giriş Sınavı (LGS), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi sınavların haziran ayı içinde yapılacağı açıklanmıştır. Oysa salgın devam etmektedir.

'BULAŞIN ARTMA RİSKİ ÇOK YÜKSEKTİR'

Sınav günlerinde 3 aydır sokağa çıkmayan 20 yaş altı genç nüfus, velileri ve sınav görevlileri ile birlikte milyonlarca kişi sokaklara çıkacak ve çoğunlukla da toplu taşıma araçlarını kullanacaktır. Sınava giriş ve sınav süresince önlem alınsa bile temasın ve bulaşın artma riski çok yüksektir. Uzun saatler boyu süren bu sınavlarda sürekli maske kullanımının sınav performansını etkileyeceği ortadadır. Öğrencilerin gelecekleri bakımından çok önemli olan bu sınavlar zaten kaygı kaynağıdır. Pandemi ortamında böyle bir sınava girmek kaygıyı çok daha fazla artırmaktadır.

'ERTELENMESİNİ TALEP EDİYORUZ'

Öğrenciler ve velileri sağlık ve sınav performansı bakımından haklı bir endişe içerisindedirler. Kısıtlamaların kaldırılması ile salgında gelişebilecek yeni bir hızlanma olasılığı varken bir sınav tarihi açıklamak uygun değildir. Türk Tabipler Birliği olarak salgının gidişini izleyerek bu sınavların salgının tamamen kontrol altına alındığı döneme ertelenmesini talep ediyoruz."