Bursa
Açık
31.6°

Uygarlığın Kökeni Sumerliler-1

KÜLTÜR-SANAT , 13 Nisan 2020 Pazartesi, 15:53

enbursa.com'un kitap önerisi, uygarlığın antik tarihine bir bakış: Uygarlığın Kökeni Sumerliler-1

Uygarlığın Kökeni Sumerliler-1

İki cilde ayrılmış olan bu yayının birinci cilt olan bu kitap, merakla sorulan, Sumerliler 'in evren ve evrenin, insanın oluşumunu ve tanrılarla ilgili inanışlarını dile getiren efsanelerini; kahramanların serüvenlerini içeren destanlarını; savaşlarla nasıl yıkılıp yakıldıklarını çok acıklı bir dille anlatan ağıtlarını ve izleri zamanımıza kadar gelen atasözlerini kapsıyor.

Kitapta yer alan bazı konu başlıkları şunlardır:

Sumer Dili ile Türk Dilinin Karşılaştırılması; Edebi Metinleri İçeren Tabletlerin Öyküsü; Sumer Efsaneleri; Sumer Destanları; Sumer İlahileri; Tarihte İlk Savaş Acıları: Sumer Ağıtları; Sumer Edebiyatında Bilgelik Metinleri: Atasözleri ve Deyimler; Tarihte İlk Kadın Şair...

KİTAPTAN BİR ALINTI

"Bilge kişi karanlıkta ışık, çıkmaz sokakta yol bulandır "

MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ KİMDİR?

Sümerolog, bilim insanı, tarihçi Muazzez İlmiye Çığ 20 Haziran 1914 yılında Bursa'da dünyaya gelmiştir. Muazzez İlmiye Çığ'ın ailesi Kırım göçmenlerinden olup babası Kırım'dan Merzifon'a, annesi ise Kırım'dan Bursa'ya göç etmişti. 1919 senesinde İzmirde ikamet ederlerken, İzmir'in Yunan ordusu tarafından işgal edilmesinin ardından güvenli bir yer olan Çorum'a yerleştiler. Muazzez İlmiye Çığ, Çorum'da İlkokula başladı, ailesi Çorum'dan Bursa'ya taşınınca, orada "Bizim Mektep" adında bir özel okula başladı. Bu okulda Fransızca ve keman dersleri de aldı. 1926 senesinde Bursa Kız Muallim Mektebi sınavını kazanarak bu okula girdi. 1931senesinde bu okulu bitirdi. Öğretmen olan babası gibi öğretmenlik yapmak üzere Eskişehir'e atandı. Babasıda Eskişehir'de öğretmenlik yapıyordu. Öğretmenlik yaptığı Eskişehir'de dört buçuk sene çalıştı.

Muazzez İlmiye Çığ, Atatürk'ün emriyle kurulan AÜ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nin Hititoloji Bölümü'ne 1936 senesinde girdi . Burada, Nazi yönetimindeki Almanya'dan kaçıpTürkiye'ye gelen Prof. Dr. Hans Gustav Guterbock'tan Hitit dili ve kültürü derslerini aldı, Prof. Dr. Benno Landsberger'den Sümer ve Akad dilleri ve Mezopotamya kültürü dersleri aldı. Çığ, Ankara Üniversitesi'nden 1940 senesinde mezun oldu ve İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi Çiviyazılı Belgeler Arşivi'ne uzman olarak atandı. 1940 da okul arkadaşı ve öğretmen Kemal Çığ iledünya evine girdi. Müzede çalıştığı 31 sene boyunca meslektaşı Hatice Kızılay ve Dr. F.R. Kraus ile beraber müzede bulunan Sümer, Akad ve Hitit dillerinde yazılmış on binlerce tableti temizleyip sınıflara ayırarak numaralandırdı. Yetmiş dört bin tabletten oluşan çivi yazılı belgeleri belgeliğini meydana getirdi. Üç bin tabletin kopyasını katalog yapıp yayımladı.