Bursa
Parçalı Bulutlu
12.7°

'Üretim tamamen durursa bedelini öderiz'

BURSA , 26 Mart 2020 Perşembe, 17:21

Uludağ Üniversitesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Mustafa TAYAR, koronavirüs konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Üretimi tamamen durdurmanın ağır sonuçları olacağını belirten Tayar, "Bu haftalarda çiftçinin domates ve biber fidesi dikmesi gerekiyor. Eğer bu insanları da korkutursak ileride sıkıntı yaşarız" dedi.

'Üretim tamamen durursa bedelini öderiz'

enBursa'ya konuşan Tayar, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koronavirüs önlemleri kapsamında kurul oluşturmasını doğru bulduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

'TARİM VE ORMAN BAKANLIĞI'NA GÖREV DÜŞÜYOR'

"Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu Bilim Kurulu doğrudur. Bir haftadır çağrıda bulunuyordum. Tarım ve Orman Bakanlığı da bir danışma kurulu oluşturdu. Doğrusu bu. Çünkü marketler açık, fırınlar açık. Oralarda hijyen tedbirleri alınması gerekiyor."

Üretimi tamamen durdurmanın ağır bedelleri olacağını vurgulayan Tayar, gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Tayar şöyle devam etti:

'ÜRETİMİ TAMAMEN DURMAMALI'

"Üretimi durdurursak bedelini öderiz. Tamam, okulları kapattık, bazı işletmeleri kapattık ama birinin tarlada tohum ekmesi lazım, birinin fabrikada üretim yapması lazım. Bu haftalarda çiftçininin domates ve biber fidelerini ekmesi gerekiyor. Dolayısıyla hijyen önlemlerini alarak üretimi sürdürmeliyiz. Evet, riskli gruptakiler ve zorunda olmayanlar evden çıkmasın ama birilerinin de üretime devam etmesi lazım. Evet, korkulmalı ama ortalığı toza dumana boğmaya gerek yok."

Tayr günlük hayatta en çok gidilen noktalara ve oralarda alınması gereken önlemlere ise şçyle dikkat çekti:

MARKET-ECZANE VE FIRINLAR

"Market, eczane, fırın. Çıktığımız 3 yer burası. Markette ilk dokunduğumuz market arabaları ve sepetleri. Onun dışında dolap kapakları ve kasa var. Buralarda önlem alınmalı, kapıya bir dezenfektan koymak gibi önlemler alınmalı. Paket servisler arttı. Burada Bakanlığın devreye girip gerekli hijyen tedbirlerini denetlemesi gerekiyor. Gıda güvenliği riski olabilir, yani gıda zehirlenmelerine yol açabilir."

Tayar, kişisel olarak alınacak önlemlere de değinirken belediyelere de şu çağrıda bulundu:

VATANDAŞLARA VE BELEDİYELERE ÇAĞRI

"Temizliğe dikkat edeceğiz, yakın temastan uzak duracağız, beslenmemize dikkat edeceğiz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için sofraları renklendireceğiz. Morlar, kırmızılar, yeşiller geliyor. Maske konusuna gelince sağlık çalışanları ve hastalar maske takmalı. Ama durup dururken maske takmak, açık havada maske takmak, kendi aracında maske ile gezmek akıllara zarar. Belediyelerin yol yıkaması, duvarları kimyasala boğmasının anlamı yok. Bursa'da evlerde karantina uygulaması altında olanlar var. Belediyeler bu evlerde etkin temizlik programları uygulamalı. Hijyenik maddeleri temin etmeli."