Bursa
Parçalı Bulutlu
16.6°

Ünlü şarkıcı Bursa sahnesinde evlilik teklifi etti

MAGAZİN , 23 Ağustos 2020 Pazar, 17:31

90'ların unutulmaz seslerinden Tayfun, Bursa'da yeni açılan Makara Bademli adlı mekanda sahne aldı. Tayfun, sahne öncesi enbursa.com'un sorularını yanıtladı. Sizleri Tayfun röportajı ile başbaşa bırakıyoruz.

Ünlü şarkıcı Bursa sahnesinde evlilik teklifi etti

19 yaşında Yeni Türkü grubunda klarnet ve saksafon çalarak sahnelere adım atan, Hadi Yine İyisin adlı şarkısıyla pop müzik alanında yeni bir dönemin öncüsü olan Tayfun Duygulu. Bademli'de bulunan Makara Bademli adlı mekanda sahne aldı.

Ünlü sanatçı Ömür Gedik ile birlikte Bursalılara unutulmaz bir gece yaşatan Tayfun, sahne öncesi enbursa.com'un sorularını yanıtladı.

TAYFUN, MUHARREM VURUCULAR'IN SORULARINI YANITLADI

8 aydır birliktelik yaşadığı sevgilisi Bela'ya Bursa'da sürpriz evlilik teklifinde bulunan Tayfun, 'Çav Bela' şarkısını seslendirdikleri esnada sözlerini değiştirerek sevgilisini sahneye davet etti.

KONSERDEN DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Pandemi sürecini nasıl değerlendirdiniz?

Covid-19'dan dolayı bolca beste yapma şansına sahip oldum. Bu kadar sürede uzun süredir yaptığım çalışmaların en iyisi çıktı. Tabi evden çıkmayınca sabahlar uzak en keyiflisi müzik yapmak. O yüzden 7 tane parça yaptım. 2 prodüksüyon hazırlamaya karar verdik Covid-19 yeniden hortlamadan. Hem kafanızı dinliyorsunuz, hem de yapacaklarınızla ilgili, birazda hayatla ilgili düşüncelere yer veriyorsunuz. Hayatta güzel gelişmeler her zaman baki. Dolayısıyla Covid-19'un geçiş zamanı benim için keyifli oldu.

GENÇLER GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR

Müzik piyasasını nasıl görüyorsunuz?

Pop müzik dünyada da öyle aslında ritim kalıptan gelme bir Pop'a dönüş var yine. Rap geldi ama kabul görmedi gibi oldu çünkü çok fazla seyredemedik. Kanallar yayınlamamıştı kliplerini. Şimdi Trap çok moda, çok da sevdiğim bir stil. Pop her zaman dünyada var olan bir kültür. Bizim ülkemiz farklı. Kendi yerel, kendi modumuzdaki müzik türleriyle harmanlıyoruz. Dünyada çok iyi örnekler çıktı son 5 senedir. Harika parçalar dinliyorum çokta hoşuma gidiyor. Çok uzun zamandır bu kadar güzel parçaları bir arada duymamıştım. Demek ki müzik geri dönüyor diye algılamaya başladım. Çünkü melodik yapı ve sözlerin kalitesi düşmüştü, şuanda özellikle Rap'te ve Trap'te yazılan sözler çok başarılı. Pop parçalarında da düzelmeler görüyorum. Senelerdir söylüyorum müziği bitirdiler. Çünkü müziğin formasyonunu değiştirdiler. İntro yok bir şey yok. Müzik enstrümanlarının azaldığı bir dönemdi. Şimdi birçok şey geri gelmeye başladı bu çok keyifli. Türkiye'nin bu has özündeki nüeleride alarak yapılmış olan farklı türlerde var. Bizim otantik Rock'ımız ve yine bizden çıkmış müziklerin harmanlanması gibi söyleyen solistlerin ve yeni anlayışların gelmesi çok keyifli. En keyifli dönemini yaşıyorum gibi geliyor bana.

Favoriniz olan var mı?

Trap yapanları çok beğeniyorum. Hatta geç kalınmış hissediyorum bu ülkede. Daha dünya normlarında müzikler çıkmaya başladı. House, Lounge gibi Trap, Rap. Aynı zamanda pop parçalarının da güzel örneklerini görmeye başladım yakın zamanda. Sanırım gençler gümbür gümbür geliyor herhalde onun esintisi olsa gerek.

Düet yapmayı düşündünüz mü?

Ömür Gedik ile birlikte 'Yıldızların Altında' şarkısına bir klip çektik. Bizim en büyük sıkıntımız mecra. Bazı şeylerin doğru olmadığına inandığım için normal şekilde nasıl olabileceğini düşünüyorum. Birinci sihirli kutu televizyon, ikinci sihirli kutu ise cep telefonları. Çok fazla kullanılan ancak ne kadar kabul görmesi beklense de gerçek anlamda kabul görmemiş bir şey. Televizyonun yerini hiç bir şey alamıyor şuan. Bunu Covid-19'da gayet iyi bir şekilde gördük. Evde oturduğu takdirde çocukların elinde telefon, büyükler televizyon karşısında. Düet dediğiniz zaman Gülden Karaböcek, Ömür Gedik ve Tayfun olarak 'Yıldızların Altında' yaptık. Hollywood, Bollywood ve Yeşilçam yaptık. Covid dolayısıyla konserler ertelendi tabi. Herhalde yenileri gelir Covid-19 hortlamazsa. Ekim ayının başlarında gibi görünüyor. Ben her zaman söylüyordum organik bir şey değil bana göre, dünya çapında yapılmış bir organizasyon diye düşünüyorum. Bünyesi zayıf olanların çok korunması gerekiyor.

Siz korona virüsüne karşı nasıl korundunuz?

Ben 0 Rh -'im. Genellikle A ve AB grubunu etkiledi. 14. yy.dan kalan bir genetik yapımız var, 19.yy.dan kalan Covid-19 yapımız var. Gerçek anlamda Türk boylarından gelenleri fazla etkilemiyor. Daha çok gayri Müslimleri etkiledi. İlk 36 vaka gayri Müslimlerden oluşan bir topluluktu. Ben olduğunu da düşünmüyorum olmadığını da. Her şey virüs zaten. 2018 yılı sonunda 318000 kişi gripten ölmüş.

AŞK GÜZEL BİR ŞEY, BEN YAKALADIM SANIRIM

Özel bir sürpriz var?

Evet bu akşam özel ve güzel bir gün. Hayat akışının içerisinde güzel sürprizlere gebe. Sürprizi birlikte paylaşalım, sahnede birlikte görelim. Ama konsept parçanın konsepti Bella, Çav bela.


Bu sürprizin aşama kısmını sorsak sizlere?

Sürprizin aşaması 8 aya dayanıyor. Covid-19'in bitimine yakın bir zamanda sahne almaya başladığımda çok hoş bir gelişme oldu hayatımda. İnsanın gerçek anlamda saygı duyularak sevilmesi, beğenilmesi çok keyifli bir şey. Bunu yaşamak da çok keyifli. Bekar bir erkeğin tadabileceği en güzel şey. Diyebilirsiniz bu durum nasıl bu kadar ani olabilir diye. Hayatta ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Güzel olan tarafı da ani oluşu, keyifli oluşu. Hiç beklemediğimiz bu Covid-19 vakasından kaynaklı olarak gelişiminin hızlı ve sağlıklı oluşu işin ilginç tarafı. Bir takım şeyleri dingin ve sakin yaşama olasılığına sahip olduk galiba. Bu da onun getirisi diye düşünüyorum. Aşk her zaman güzeldir biliyorsun. Bende aşk adamıyım. Aşka inanmam sevgiye inanırım. Aşk dipsiz bir kuyudur düştüm mü çıkamazsın, genelde aşk dediğin şey kara sevda denen şeyle örtüşmüyor. Bana göre aşk hiç bilmediğin birisine gördüğün bir güzelliğe körü körüne bağlanmak oluyor. Ben ona çok fazla inanmıyorum belli bir süre sonra bitiyor. Çok aşklar görüm böyle 'öldüm bittim' diye başlayan 'Allah seni' diye biten. Aşk güzel bir şey. Aşkı yakaladığınız zaman peşinden gitmeniz gerekiyor. Sevginin kalıcılığını bilmek lazım. Onların love dedikleri şeyle bizim like'la love gibi. Ben yakaladım sanırım. Bundan sonrasını siz görürsünüz artık.

MÜZİK NEREYE GİDİYOR BENDE TAM OLARAK BİLMİYORUM AMA GİTTİĞİ YER ŞUANDA BENİM HOŞUMA GİDİYOR.

90'lardan gelen birisiniz. Günümüz kültürü Rap müziğe kaydı son zamanlarda. Siz bu kültüre ayak uyduracak mısınız?

Çok beğendiğim şeyler var Trap, Pop müziğe yakın melodisi olan bir yapı. Rap'i herkesin algılayabileceğini zannetmiyorum. Büyük yaşlarda olanlar ve müziği gerçekten içine sindirmiş enstrümanistlerin verdiği keyifli almış birisi için Rap, sadece sözlerden oluşan ve tek nota üzerinde giden bir müzik temasını çok albenisinin olacağını düşünmedim. Kendi içinde bir güzelliği var onunda alt yapısından kaynaklı. Ama Trap dediğiniz şeyde müzik var. Bana çok keyifli geliyor. Birde ben 'dance' müziği seviyorum, dans edilebilir. Ben bu sebepten dolayı baya mimliyim. Gerdan kırmak gibi bir duruma hasıl oldu benim dibimde. Normalde ritim tutulur, bizde dans ederiz. Ben bunun ceremesini çekmiş olanlardanım. O yüzden Trap, Rap gerçekten ritim olarak müzik yapısı olarak da düzgün bir sitil. Dünyayı kasıp kavurmuş bir stilden geliyor. Türkiye'ye gelmesi biraz geç oldu bir 10 sene sonrasında. Biz onun iyi örneklerini de izleyemedik, dinleyemedik. Herhalde yasaklıydı benim bildiğim kadarıyla. Şimdi fazla da mecra kalmadı. Dinlemek isteyen arıyor bir yerlerden buluyor izliyor. Her zaman gördüğümüz o kanallarında birçoğu kalmadı. Müzik nereye gidiyor bende tam olarak bilmiyorum ama gittiği yer şuanda benim hoşuma gidiyor. Çok net söylüyorum. Dünyada nihayet oh dediğim bir zamana geldik. Uzun bir zaman da değil bu söylediğim.