Bursa
Parçalı Bulutlu
32.1°

Ünlü gazeteciden EYT'ye 'EET' yorumu

GÜNCEL , 19 Kasım 2019 Salı, 11:17

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, bugünkü köşe yazısında, iktidarın EYT'lilere olan yaklaşımını eleştirdi.

Ünlü gazeteciden EYT'ye 'EET' yorumu

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, bugünkü yazısında, iktidarın EYT'lilere yaklaşımını köşesine taşıdı.

'KOŞULLARI FARKLI 4-5 KESİM'

Emeklilik sisteminin Türkiye'nin kanayan yaralarının başında geldiğini belirten Balbay, "1987'de Turgut Özal kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşında emekliliği getirdi. Demirel, 1991 seçimlerine giderken kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl prim ödemede emeklilik sözü verdi, gelince yaptı. 18 yaşında işe başlama hakkı dikkate alınırsa bu, kadınların 38, erkeklerin 43 yaşında emekli olabilmesini sağlıyordu. 1999'da Ecevit-Yılmaz-Bahçeli hükümeti kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşında emeklilik yasasını çıkardı. Her yasa çıktığında, yasanın yürürlüğe giriş tarihinden sonra işe girenler yeni durumdan etkilendi. Buna bir de kimi makamların ayrıcalığı eklenince aynı kurumda çalışıp emeklilik koşulları birbirinden farklı olan 4-5 kesim oluştu."

'MAAŞ BAĞLAMA ORANLARI'

1999'da çıkan yasadan yaklaşık 5 milyon kişinin etkilendiğini belirten Balbay, "Öyle bir haldeler ki, AKP hükümetine göre emekli olamayacak kadar gençler, piyasaya göre kendilerine iş verilmeyecek kadar yaşlılar. Bu arada hasta olmamaları gerekir. Çünkü, sağlık haklarından yoksunlar! Emekliler, AKP'nin intibak yasasını da çıkarıp maaş farklılıklarını kaldırmasını beklerken 2008'de öncekilerden çok daha farklı bir yasa çıktı. Buna göre emeklilik yaşı, yasanın geçici maddelerine yapılan ekle kadınlarda ve erkeklerde kademeli olarak 65'e çıkarken maaş bağlama oranları da adım adım düşüyordu. 2008'de emekli olan bir kişinin maaşı, çalıştığı dönemde aldığı paranın ortalama yüzde 70'i kadar iken bu oran yıl yıl düşürüldü. Şu anda 3 ayrı emeklilik maaşı hesaplama dilimi var. 2000 yılı öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası..."

'KÖTÜ HESAP DEYİP GEÇEMEZSİNİZ'

İktidarın emekliye gerçek hakkını vermeyip bir miktar sosyal yardımla kendine muhtaç ettiğini savunan Balbay, "2008 öncesi emekli maaşının alt sınırı şuydu: Asgari ücretin yüzde 110'u. Buna göre şu an en düşük emekli maaşının bin değil, iki bin liranın üstünde olması gerekiyordu. Yasa üstüne yasa kondu, altta kalan emekli oldu. İşte bütün bunların üstüne Erdoğan hafta sonu EYT için şöyle dedi: 'Tutturmuşlar bir EYT, erken emeklilik... Bu hesap kötü, şer, zararlı bir hesaptır. Biz bunu politik hesaplarla yapmayacağız. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Seçimi kaybetsem de yokum!' Araya şu cümleyi de yerleştirdi: 'İskandinav ülkeleri bu yüzden battı!' Bu yaklaşımın neresini düzelteceksiniz? İskandinav ülkelerinde kişi başına düşen gelir 55 bin dolar. Onlara batsa batsa rahat batar! EYT hesabı kötü de 2008 sonrası maaş hesabı iyi mi? EYT'yi 'kötü hesap' deyip geçemezsiniz..."