Bursa
Açık
21.4°

Üniversiteliler gelecekten umutsuz!

EĞİTİM , 10 Ocak 2020 Cuma, 07:25

İÜ'deki yemek krizi gözleri üniversitelere çevirdi. 188 üniversitede okuyan 35 bin 715 gence, "Üniversitenden memnun musun?"diye soruldu. Tıp dahil 30 fakülte mutsuz. İlahiyat, 'İş güvencesi var. Rektör bizden' diye memnun tek okul oldu. "Yemek sembol" diyen Prof. Karadağ, "Üniversitelerde başkaldırı kapıda" dedi.

Üniversiteliler gelecekten umutsuz!

İstanbul Üniversitesi, 'tasarruf' gerekçesiyle 3,5 TL'lik öğrenci yemeğini tek öğüne indirdi. Bir öğrencinin intiharı, onlarca öğrencinin sert polis şiddetine maruz kalması ve rektörlüğün geri adımıyla gergin 5 gün yaşandı. Bu 5 günde İÜ öğrencisi S.Ü.' nün dışında Binali Yıldırım Üniversitesi' nden M.B. ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden N.G. adlı öğrenciler intihar etti.

SESSİZ GENÇLİĞİN ÇIĞLIĞI

Genç işsizlik yüzde 27,4'e çıkarken, yemek boykotu gözleri üniversitelere çevirdi. Gençliğinin ne düşündüğünü, "Türkiye Öğrenci Memnuniyet Araştırması" ortaya çıkardı. Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel'in kurduğu, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) bu yıl 4'üncü kez üniversite gençliğini inceledi.

"ÇIPLAK DA OLSA KRAL YOK'

2019-2020 akademik yılında halen 123'ü devlet 65'i vakıf 188 üniversitede 1'inci sınıftan 6'ıncı sınıfa kadar okuyan lisans öğrencisi 18 bin 745'i kadın ve 16 bin 970'i erkek, 35 bin 715 öğrenciye ulaşıldı. Öğrencilere Öğrenim Deneyimi, Yerleşke Doyuruculuğu, Akademik Destek, Yönetiminden Memnuniyet, Kaynakların Zenginliği ve Kariyer Desteği gibi 6 alanda 60 soru soruldu. Bu kez üniversiteliler, yönetime karne verdi. Raporun önsözüne Prof. Dr. Karadağ ve Prof. Dr. Yücel, "Geçen yıl hazırladığımız raporun önsözüne, 'Türk yükseköğretiminde, yüksek sesle kral çıplak deme zamanı geldi de geçiyor' demiştik. Sadece 1 yıl sonra görüyoruz ki artık çıplak da olsa bir kral yok. Yani geçmiş yıllarda nitelikli yükseköğretim için çaba gösteren rektörler vardı. Ancak şimdi bu çaba da ortadan kalkmış " diye başlıyor.

İLAHİYATIN BEKLENTİSİ DÜŞÜK

Raporda ilahiyattaki memnuniyet artışına dikkat çekilerek, "İlahiyat öğrencileri üniversiteyi bir yaşam alanı olarak görmüyor. Bu beklentilerini düşürüyor. Düşük beklenti memnuniyeti artırıyor. Rektör atamalarında ilahiyatçılara pozitif ayrımcılık yapılması onlarda, 'en azından rektör bizden' fikriyle memnuniyeti artırıyor" diye anlatıldı.