Bursa
Açık
23°

UNICEF'ten ailelere uyarı: Aşılar hayat kurtarır

SAĞLIK , 26 Nisan 2019 Cuma, 09:58

Aşıyla önlenebilir hastalıkların, aşı reddi nedeniyle tüm dünyada giderek yaygınlaşması üzerine UNICEF kampanya başlattı.

UNICEF'ten ailelere uyarı: Aşılar hayat kurtarır

Aşı, çocukları ölümcül olabilecek ve son derece bulaşıcı kızamık, zatürre ve difteri gibi hastalıklara karşın koruyarak 3 milyon ölümü önlüyor. Ancak son dönemde aşı karşıtı ailelerin artması nedeniyle aşıyla önlenebilir hastalıklar dünyada giderek artıyor.

Aşılanma oranlarının artırılması için kampanya başlatan UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), Bill & Melinda Gates Vakfı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gavi (The Vaccine Alliance-Aşı İttifakı) ile işbirliği yapıyor.

Öte yandan Bill & Melinda Gates Vakfı, nisan ayı boyunca #VaccineWork (AşılarHayatKurtarır) etiketini kullanarak yapılan sosyal medya postlarının aldığı her beğeni ya da yeniden paylaşım için UNICEF'e 1 dolar katkı yapacak. 1 milyon dolara kadar çıkabilecek bu katkı, çocukların ihtiyaç duydukları aşıların temin edilmesine destek olacak.

UNICEF'ten "Aşılar güvenilir ve hayat kurtarır. Bu kampanya ailelere aşı konusunda güvenilir bilgiler aktarma açısından bir fırsat oluşturuyor" açıklaması gelirken, aşılar sayesinde 2000-2017 yılları arasında kızamık kaynaklı ölümler azaldı; çocuk felci ise tamamen ortadan kalkmak üzere.

Aşıların yararına rağmen, 2017 yılında tahminen 1,5 milyon çocuk aşıyla önlenebilir hastalıklar yüzünden hayatını kaybetti. Bu durumun nedeni genellikle aşılara erişememek. Ancak bazı ülkelerde ailelerin umursamazlık ya da aşılara ilişkin kuşkuları yüzünden çocuklarının aşılanmasını reddetmeleri de ölümlere yol açıyor. Bu özellikle de yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerde kızamığın alarm verici yükselişi ve salgınlara neden oluyor.

Sağlık Bakanlığı da UNICEF'in aşı kampanyasının benzerini eşzamanlı olarak, sosyal medyada #SağlıkİçinAşı etiketiyle yürütüyor.