Bursa
Çok Bulutlu
20.7°

Uluslararası Etnomüzikoloji Sempozyumu Bursa'da yapılacak

KÜLTÜR-SANAT , 10 Eylül 2020 Perşembe, 19:52

Bursa'da 2017 yılında kurulan Etnomüzikoloji Derneği, 2-4 Ekim 2020 tarihleri arasında "Müzik-Dans ve Kimlik: Tuna'nın Tınıları" ana başlığı altında 3. Uluslararası Etnomüzikoloji Sempozyumu gerçekleştiriyor.

Uluslararası Etnomüzikoloji Sempozyumu Bursa'da yapılacak

Macar Kültür Merkezi ve Etnomüzikoloji Derneği ortaklığı ve AB-Türkiye Uluslararası Diyalog Programı desteği ile düzenlenecek olan sempozyum 2-4 Ekim 2020 tarihleri arasında Bursa'da gerçekleştirilecek. Tüm dünyanın yaşamış olduğu Covid-19 pandemi süreci nedeniyle geçtiğimiz haziran ayında ertelenen sempozyum yurt dışı ve talep eden yurt içi katılımcılarına, çevrimiçi katılma olanağı sunacak. Açılış konuşması, Prof. Dr. Fırat Kutluk tarafından yapılacak olan etkinlikte, davetli konuşmacılar(keynote) Prof. Dr. Helen Myers(ABD), Prof. Dr. Janos Sipos(Macaristan) ve Prof.Dr. Gisa Jähnichen (Çin)d ise sunumlarını çevrimiçi olarak gerçekleştirecekler. Sempozyum Etnomüzikoloji Derneği sosyal medya hesaplarından da takip edilebilecek.

Etnomüzikoloji Derneği Başkanı Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Ana Sanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlem Doğuş Varlı, "Yurt içi katılımcılar sosyal mesafe kuralı gözeterek BUÜ TÜDAM (Türk Dünyası Araştırma Merkezi) bahçesinde, açık havada bildirilerini sunacaklar" diye konuştu. Prof. Dr. Özlem Doğuş Varlı, "Sempozyum davetinde, "maske, dezenfektan, kolonya ve sosyal mesafe kuralının uygulanacağı mekân bizden, kıymetli sunumlarınız sizden" çağrısının özellikle altı çizdiklerini vurguladı. 3. Uluslararası Etnomüzikoloji Sempozyumu'nda yurt içi ve yurt dışından etnomüzikolog, müzikolog, antropolog, sosyolog, tarih bilimci gibi sosyal bilimler alanında çalışan çok sayıda araştırmacı bildiri sunacak.

BALCI'DAN SEMPOZYUM İÇİN BESTE

"Birlik içinde Çeşitlilik: Tuna Dalgalarında Kültürlerarası Diyalog" konulu proje kapsamında düzenlenecek olan sempozyum kapsamında bir de ilke imza atılacak. Türk besteci, orkestra şefi ve keman sanatçısı Oğuzhan BALCI tarafından sempozyum açılışı için bestelenen "Tuna'da Bir Uğurböceği" eserin dünyada ilk seslendirilişi ise, projenin yardımcı partnerlerinden olan BUÜ Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarının, Şef Dağhan DOĞU yönetimindeki Gençlik Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleşecek.