Bursa
Açık
21.9°

Uluslararası Bursa Festivali koronaya takıldı!

KÜLTÜR-SANAT , 28 Ağustos 2020 Cuma, 10:56

Bu yıl 59'uncusu yapılması planlanan Uluslararası Bursa Festivali, koronavirüs salgınının devam etmesi nedeniyle iptal edildi. Bu yıl Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması da yapılamayacak. Kültürpark Açık Hava Tiyatrosundaki diğer etkinlikler de salgına takıldı.

Uluslararası Bursa Festivali koronaya takıldı!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, haziran ayında yaptığı açıklamada, "Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda festivali ağustos sonu eylül başı yapmayı planlıyoruz" demişti. Ancak vaka sayılarındaki artış devam edince festival iptal edildi.

Olay gazetesi Yazarı Mustafa Özdal'ın bugünkü köşesinde yer alan bilgilere göre, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Uluslararası Bursa Festivali'nin bu yıl kesin olarak yapılmayacağını söyledi.

Her yıl festivalin ardından düzenlenen Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması da salgın önlemlerine takıldı.

Matlı'nın verdiği bilgiye göre, olağanüstü bir gelişme olmaz, yani salgın kontrol altına alınamayıp, vaka sayıları düşmezse bu yıl Açıkhava Tiyatrosu'ndaki (AHT) tüm etkinlikler de iptal.

Uluslararası Bursa Festivali dışında AHT'de 11 konser planlanmıştı. Sıla (3 konser), Candan Erçetin, Kenan Doğulu, Ayta Sözeri, Mor ve Ötesi, Levent Yüksel, Sertap Erener, Sibel Can, Mabel Matiz, Mustafa Duman ve Mustafa Sandal Açıkhava'da sahne alamayacak.